Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

OAS Lima Zirvesi'nden ABD'nin Esed'e müdahalesine destek - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Peru’nun başkenti Lima’da düzenlenen Amerikan Devletleri Organizasyonu (OAS) 8. Amerikalar Zirvesine katılan Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinin çoğunluğu ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de başlattığı saldırıları desteklediğini belirtti.

Kanada ve Kolombiya dahil olmak üzere her iki kıta ülkeleri de, ABD’nin Suriye’ye yönelik hava saldırılarına destek verdi. Arjantin, Brezilya ve Peru Ortadoğu’daki sorunların tırmanmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Bolivya ve Küba, zirvede ABD’yi ve müttefiklerini kınayan tek ülkelerdi.

Bolivya ve Küba dışındaki tüm Amerika ülkeleri, Şam rejimi lideri Beşşar Esed’i kınadı ve vatandaşlarına kimyasal saldırıları durdurmaya çağırdı.

Lima zirvesinde ülkesini temsil eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Suriye’de düzenlenen saldırıların, Doğu Guta’daki Duma kentinde Nisan ayının 7’sinde yapılan kimyasal saldırı yapmakla suçlanan “Suriye rejimine açık bir mesaj olduğunu” söyledi.

AFP’nin konferanstan aktardığına göre Pence, yaklaşık 15 devlet başkanının katıldığı Lima’da liderlerin önünde, “bir canavar tarafından işlenen bu barbarca saldırıları kabul etmeyeceğiz” diye konuştu.

Pence, Suriye’deki 13 Nisan askeri harekatı hakkında liderlere brifing verdi. ABD’li temsilci “Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransız kuvvetlerinin operasyonunun etkili, ezici ve başarılı olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum” dedi.

Küba ve Bolivya ABD’yi kınadı

Öte yandan Bolivya devlet başkanı Evo Morales konuşmasında “ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye halkına yönelik pervasız saldırılarını kınıyorum” ifadelerini kullandı.

Küba da operasyonu “korkunç bir saldırı” olarak nitelendirirken “egemen bir devletin ihlali çatışmayı daha da alevlendirir” sözlerini dile getirdi. Bununla birlikte Venezuela ise, “saldırıyı acımasız ve gerekçesiz” diyerek eleştirdi.

Brezilya Başkanı Michel Temer bölgedeki diğer ülkelerin liderlerine dikkatli davranmaları çağrısında bulundu ve şunları ifade etti: “Suriye’deki askeri çatışmaların şiddetlenmesinden büyük bir endişe duyuyorum.”

Meksika Devlet Başkanı ise Enrique Pena Nieto ise kimyasal saldırıları kınadı ve Uluslararası Hukuku vahşi sonuçlara sahip bu araçların kullanımına bir sınır getirmesi için çağrıda bulundu.

Kolombiya Başkanı Juan Manuel Santos ise şöyle konuştu: “Bu silahların kullanılmasının yasaklanması için atılan adımları her zaman destek vereceğiz ve silahları ortadan kaldırmak için çalışacağız fakat biz barışa da çağırıyoruz.”

Amerika Kıtası zirvesine katılmayı planlayan Trump, toplantıdan birkaç gün önce Washington’da kalmayı tercih etti.

Batı yarım küredeki 35ülkeden 33’ü, Peru ve Lima’nın Peru’daki 13 ve 14 Nisan tarihlerinde düzenlenen sekizinci Zirvesi’ne katıldı. Zirve her üç yılda bir düzenleniyor.

Toplantı sırasında Pence, “2021’de Amerika’nın 9’uncu zirvesine ev sahipliği yapmak için bir teklif sunacağız” dedi.

Yolsuzlukla mücadele

Bu yılın zirvesinin resmi teması ‘Yolsuzluğa Karşı Demokratik Yönetişim’ idi.

Bütün liderler, yolsuzluk skandalları dalgasının hükümetlerini süpürdüğü bir zamanda zirvede sistemli yolsuzlukla yüzleşmeye söz verdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube