Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Irak, DEAŞ finansörlerini BM’nin yaptırımlar listesine ekledi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Iraklı bir güvenlik yetkilisi bugün, DEAŞ’ı destekleyen Iraklı oluşumların ve kişileri mal varlıklarının dondurulması için BM yaptırımlar listesine dahil etmeyi başardıklarını açıkladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili AFP’ye verdiği demeçte “Güvenlik Konseyi Uluslararası Yaptırımlar Komitesi, DEAŞ’ı ve el Kaide’yi finanse eden şirket ve Iraklı kişilerin BM yaptırımlar listesine girmesini onayladı” dedi.

Edinilen bilgilere göre El Kevser finansal aracılık şirketi ve şirket sahibi Ömer Muhammed Rahim el-Kabsi’nin yanı sıra Salem Afri olarak da bilinen Salem Mustafa Muhammed el-Mansur listeye dahil edildi.

Güvenlik Uzmanı Haşim el-Haşimi, söz konusu iki kişinin 2016 yılındaki savaş sırasında radikallere karşı savaştığını aktardı.

Iraklı yetkili bu kararın BM’nin 7. maddesi uyarınca ve Irak hükümetinin terör örgütleri ve unsurlarının yanı sıra finansör kişi ya da şirketlere yönelik çabalarının sonucu çıkarıldığını bildirdi. Yetkili, BM yaptırımları listesine başka kişi ya da şirketlerin eklenmeye devam edileceğini vurguladı.

Irak hükümeti geçen aralık ayında DEAŞ’a karşı nihai zafer kazanıldığını ilan etmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube