Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da ilk film gösterime uluslararası katılımla gerçekleşti - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Riyad: Abdulhadi Habter

Suudi Arabistan’da, 35 yıllık bir aranın ardından ilk kez bir Hollywood filmi tarihi bir törenle gösterime girdi. Çok sayıda yetkili, diplomat, yerli ve uluslararası uzman, sinema alanında önde gelen Arap isimler ve büyük kitleler sinema salonunu doldurdu.

Batılı bir grup tarafından icra edilen caz müzikleriyle karşılanan misafirler, perdelerini ilk kez Kara Panter (Black Panther) filmiyle açan sinema salonundaki yerlerini aldılar. İlk gösterime özellikle Suudi Arabistanlı genç kızların ilgisi yüksekti. Onlarca genç kadının salona girişinin kolaylaştırılması için kendilerine özel kartlar verildi.

Törene katılan Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el-Avad, bu anı herkesin sevdiği filmleri izlemeyeceği mutlu bir an olarak nitelendirdi. Bu anın yalnızca Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in liderliğinin yanı sıra Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın çabalarıyla gerçekleştiğine dikkat çekti. Bakan Dr el-Avad, “Eğlence sektöründe önemli olduğunu düşündüğümüz sinemayı hayata geçirmede başarılı olunduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Şirketimiz için tarihi bir gün”

American Multi-Cinema (AMC) Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Jason Cole ise tören sırasında yaptığı konuşmada, “Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta bulunan AMC Sineması’na hoş geldiniz. Bugün şüphesiz ülkeniz ve şirketimiz için tarihi bir gün. Şuan ana salondayız. Önümüzdeki birkaç gün içinde üç salon daha inşa edeceğiz. Kral Abdullah Finans Merkezi’nde günde beş bin kişiye film gösteriminde bulunacağız. Resmi açılışın ardından yarından (bugün) itibaren Kara Panter filminin biletleri, buradan halka satışa sunulacak. Şirket, önümüzdeki üç hafta biri yaklaşık 450 diğeri ise 600’den fazla koltuk kapasiteli en yeni görüntü ve en iyi ses ekipmanlarıyla donatılmış iki sinema salonunu açmaya hazırlanıyoruz. Şuan biri Kral Abdullah Finans Merkezi’nde diğeri online olmak üzere iki yerden bilet satış noktası hazır durumda. Otoparklar, yiyecek ve içecekler için dükkanlar ve restoranlar bulunuyor. Şirketimiz tüm salonlardaki koltukları en geç üç ay içerisinde uçak koltukları konforunda birinci sınıf koltuklarla değiştirecek” ifadelerini kullandı.

Radyo-Televizyon Medya Genel Müdürlüğü Kurulu Sinema Sektörü Şefi Bedir ez-Zehrani, yaptığı açıklamada, “Film gösterimleri halka sunulmadan önce uzmanlar ve film işleri ile ilgilenenler, ilk pilot sunumlara davet edildi. Radyo-Televizyon Medya Genel Müdürlüğü Kurulu, Suudi Arabistanlı ailelere eğlenceli ve heyecan verici bir ortamda benzersiz bir Hollywood deneyimi sağlamak için ilgili kurumlarla birlikte çalışıyor. Bununla birlikte bilet satış noktalarında erken rezervasyonlarda alınacak” şeklinde konuştu.

AMC’ye ruhsat verildi

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, daha önce ülkedeki sinema salonlarını işletmesi için bu alanda dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan AMC’e ruhsat verdiğini duyurdu

AMC’nin, Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ortaklığıyla, 2030 yılına kadar 10 milyar riyallik yatırım yapması planlanıyor.

Suudi Arabistan’da sinema salonları açılması kararı Veliaht Prens Muhammed bin Selman liderliğindeki ‘2030 vizyonu’ çerçevesinde gerçekleşti. Suudi Arabistan 2030 vizyonu içerisinde yer alan diğer projelerin yanı sıra kültürel aktiviteler ve ailelere eğlence seçenekleri sunularak yıllık harcamaların artırılması hedefliyor.

Radyo-Televizyon Medya Genel Müdürlüğü Kurulu, Suudi Arabistan’da uygulamaya başladığı yeni sınıflandırma sistemine göre, gösterime giren filmlerin 15 yaş ve üstü için uygunluğunu gerektiren prosedürler uyguluyor. Bu bağlamda ilk gösterim için uygun olduğu onaylanan Kara Panter filmi seçildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube