Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’da 600 sinema salonu açılacak - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’da açılan sinema ihalesini kazanan Vox Sinema şirketi, Suudi Arabistan’da sinema salonlarını işletmek için bir lisans aldığını ve birkaç gün içinde başkent Riyad’da ilk sinema salonu açacağını bildirdi.

Dubaili El Futtaim Grup’a bağlı olan şirket tarafından dün yapılan açıklamada, önümüzdeki beş yıl içerisinde 2 milyar Suudi Riyali harcayarak (yaklaşık 533 milyon ABD doları) 600 sinema salonu daha açacağını, Suudi Arabistan’ın ilk IMAX teknolojisine sahip sinemasının da önümüzdeki günlerde Riyad’da açılacağı belirtildi.

İlk sinema salonunu törenle açıldı

Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Dr. Avad el Avad, Suudi Arabistan’da 35 yıllık yasağın ardından, birkaç gün önce Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu’na bağlı eğlence şirketi ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan ‘American Multi-Cinema’ (AMC) tarafından Riyad’daki Kral Abdullah Finans Merkezi’nde faaliyete geçirilen ilk sinema salonunu törenle açmıştı.

Şarku’l Avsat’a konuşan AMC Sinemaları İcra Kurulu Başkanı Adam Aron, online bilet satışının devre girmesinin ardından salonun Cuma günkü (bugün) ilk seansında Black Panther (Kara Kaplan) filminin izlenebileceğini kaydederek, üç hafta içinde 450 koltuklu iki salonun daha açılacağı bilgisini verdi.

2030 yılına kadar, 2 bin 500 sinema salonu açılacak

Öte yandan, 2018’in üçüncü çeyreğinde Riyad’daki Kral Abdullah Finans Merkezi’nde 3 sinema salonu daha açılacak. AMC ile yapılan anlaşma kapsamında 5 yıla içinde Suudi Arabistan’da 40 sinema merkezi, 2030 yılına kadar ise 350 merkezde 2 bin 500 sinema salonun açılması hedefleniyor.

Suudi Arabistan’ın sahip olduğu, çoğunluğu 30 yaşın altında olan 32 milyon nüfusu nedeniyle, sinema sektörü çok büyük bir pazar.

Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından, eğlence sektörünün çeşitli alanında aktif bir rol oynamak ve stratejik ortaklıklar çekmek amacıyla bu yılın başında bir eğlence şirketi kurulmuştu. Bu karar, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın liderliğinde yürütülen 2030 Vizyonu’na uygun olarak, Suudi Arabistan’daki sosyal ve ekonomik dönüşüm programının bir parçası olarak alındı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube