Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin, BM'ye sunduğu İsrail saldırılarına karşı soruşturma talebini yineledi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin’in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Riyad Mansur, 3 haftadır Gazze ile işgalci İsrail güçleri arasındaki sınır boyunca gerçekleştirilen protestolar boyunca işgalciler tarafından öldürülen siviller hakkında BM’ye sunduğu bağımsız ve şeffaf bir soruşturma başlatılması talebini yineledi.

Mansur, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve BM Genel Kurulu’na gönderdiği mesajda, Filistinlilerin katıldıkları barışçıl gösteriler sırasında işgalci İsrail güçleri tarafından işlenen cinayetler hakkında bağımsız ve şeffaf bir soruşturma yürütülmesini talep ettiklerini belirtti.

Mesajında bu çağrıların ardından, işlenen cinayetlerin faillerinden hesap sorulması için gerekli adımların atılması gerektiğinin altını çizen Mansur, bu suçların tekrarlanarak 30 Mart’tan beri barışçıl gösterilere devam eden masum insanların hayatını kaybetmesinin önünü geçilmesinin önemine vurgu yaptı.

Büyükelçi, Filistinli Haber Ajansı’nın (WAFA) yayınladığı mesajında, “Uluslararası toplum bu protestolara cevap vermeli. İsrail’in onlarca yıldır gerçekleştirdiği saldırıların hesap sorulmaksızın cezasız kalmasına izin verilmemeli” ifadelerini kullandı.

İsrail’in caydırılmasının gerekliliğini belirten Mansur, “Ciddi ve sistematik suçlar işlemeye devam etmeleri engellenmeli. İsrail övülemeyecek savaş ve insanlık suçları işliyor. Bu suçları menfur ve ahlaksız bir biçimde kutluyor” dedi.

Mansur, uluslararası toplumdan özellikle de BMGK’dan, Filistin halkını İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında uyguladığı suçlar ve baskı politikalarından koruma sorumluluğunu yerine getirmesini talep etti. Uluslararası barış ve güvenliğin, hukukun üstünlüğünün sağlanmasını, bunları göz ardı eden veya kasten ihlal edenlerden hesap sorulmasını istedi.

BM’nin Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov da Cebeliye kasabasından olan 15 yaşındaki Filistinli İbrahim Eyyub’un dün İsrail kurşunuyla öldürülmesi hakkında bir soruşturma başlatılmasını talep etti.

“Çocuklara ateş açılması utanç verici”

Mladenov, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Çocuklara ateş edilmesi utanç verici bir durum. Gazze’deki bir çocuğu öldürmek, barış sürecine nasıl katkıda bulunabilir? Böyle bir şey elbette mümkün değil. Bu ancak öfkeyi besler ve daha çok savaş yaratır. Çocukların şiddetten korunması ve buna maruz kalmamaları gerekiyor. Öldürülmemeliler. Bu trajik olayın soruşturulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gazze Şeridi’nin kuzeyi ve doğusunu ayıran tel örgünün yakınında dün, art arda 4 Cuma’dır yapılan barışçıl protestolar sırasında aralarında Eyyub’un da bulunduğu 4 Filistin vatandaşı daha hayatını kaybetti. Söz konusu gösterilerde 729 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

4 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle 30 Mart’tan beri düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü protestolarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 38’e ulaştı. Gazze’de 2014’ten beri meydana gelen en şiddetli öfke dalgasında İsrail ordusu tarafından kullanılan silahlar ve göz yaşartıcı gazlarla yaklaşık 5 bin kişinin yaralandığı kaydedildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube