Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan Şura Meclisi Sözcüsü Cefri vefat etti - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Şura Meclisi Başkan Vekili ve Sözcüsü Dr. Muhammed Emin Ahmed el-Cefri vefat etti.

2011’den bu yana 13 yıldır Meclis Sözcülüğü görevini yürüten Cefri 1949 yılında Mekke’de doğdu. Cefri, Kral Fahd Petrol ve Maden Üniversitesi Kimya Bölümünü bitirmiş, ABD Michigan üniversitesi Kimya Mühendisliğinde de doktorasını tamamlamıştı.

Konsey üyesi Dr. Feyz eş-Şehri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Cefri mütevazı ve vatanseverdi. İdari alanda da üstün yetenekleri vardı” dedi.

Şehri, açıklamanın devamında ise şöyle dedi:

“Cefri ülkesi hakkında hep endişeliydi. Fırsat buldukça haberlerle ilgili bağlantılar, makaleler ve gazete kupürleri paylaşırdı. Ülkesine dair gençlerde olumlu bir izlenim bırakmak için en iyi şekilde nasıl davranılacağına ve yatırım yapacağına dair fikir danışırdı. Meclis’teki çalışma hayatına 2005 yılında başladı. 2011’de sözcü 2012’de de Meclis Başkan Temsilcisi oldu. Bundan önce kimya bölümünün başkanlığını yapmış, Cidde Kral Abdulaziz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konseyi üyesi olmuş ve Kimya Mühendisliği Fakültesinde hocalık, Kral Abdulaziz Üniversitesi’nde de yardımcı hocalık yapmıştı. Ayrıca Cubeyl ve Yanbu Kraliyet Komisyonu için yarı zamanlı danışman olarak çalıştı. Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri’ne yarı-zamanlı danışmanlık yaptı. Ayrıca Japon-Arap Limited Petrol Şirketleri ‘Kafji’ için Deniz Operasyonları Başkanlığı yaptı.”

Makale ve araştırmaları çeşitli dergilerde yayımlanan Cefri’nin ayrıca kimya mühendisliğinin temellerini anlattığı bir eseri de bulunuyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube