Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İç ve Dış dengeler, Irak’ta hükümetin kurulmasını zorlaştırıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, 12 Mayıs’ta yapılan parlamento seçimlerinin nihai olmayan resmi sonuçlarını açıkladı.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Bağdat yakınlarındaki Necef şehrinde Şii lider Mukteda el-Sadr’ın öncülüğündeki Sairun koalisyonu, şu ana kadar parlamentoda 65 sandalyeye ulaşarak seçimlerin galibi oldu.

Başbakan Haydar el-İbadi liderliğindeki “Zafer” koalisyonu ise, Hadi el-Amiri’nin başında bulunduğu “Fetih” bloğunun ardından üçüncü sıraya yerleşti.

Mukteda el-Sadr’ın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Haydar el-İbadi’nin Sadr’ı telefonla arayarak ‘seçim sürecinin güvenli ve demokratik bir ortamda geçmesi ve Sairun koalisyonunun zaferi dolayısıyla Şii lideri tebrik ettiği’ belirtildi. Mukteda el-Sadr’ın ise, “Bu zafer, Irak halkı ve ulusal kazanımlarımız adına bir başarıdır” dediği aktarılırken, ‘halkın özgür ve onurlu bir yaşam beklentisini gerçekleştirme çağrısı yaptığı’ belirtildi.

Süleymani siyasilerle görüştü

Öte yandan Irak basınında yer alan haberlere göre İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, hükümetin kurulmasının önünü açacak en büyük koalisyonu oluşturmak için Şii liderlerle görüşmelerde bulundu.

AFP’nin aktardığına göre Süleymani, geçtiğimiz hafta Bağdat’ta iki önemli Şii partisiyle bir araya geldi. Görüşmeye katılan kaynaklar, Tahran’ın geniş kapsamlı bir koalisyon kurmak ve düşman kardeşler Nuri el-Maliki ile Haydar el-İbadi’yi yeniden bir araya getirmek istediğini aktardı.

Bu bağlamda İranlıların kazanması durumunda, Sairun bir hükümet kurmaksızın seçimleri kazanmış olacak. Dolayısıyla da hükümet kurulmasında oluşan güven kaybıyla birlikte Iraklıların ülkedeki yolsuzlukla mücadeledeki ümitleri de yıkılacak.

Şiilerin en büyük bloğu oluşturmak için aceleci olduğu görülürken, Sünni ve Kürt taraflar da seçim sonuçları dolayısıyla şaşkınlık içerisinde. Aynı şekilde ABD Başkanı Trump’ın DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk da Irak’ta hükümetin kurulmasını hızlandırmak amacıyla Bağdat’ta görüşmelere başladı. Politik gözlemcilere göre Bağdat’taki ABD ve İran varlığı, parmaklardaki mor mürekkep kurumamış olsa da hükümet kurma sürecini engelleyecek bölgesel ve uluslararası iradenin keskin çatışmasını ortaya koymakta.

Diğer taraftan seçimlerde bir sürpriz yaşayan ve Asaib Ehlil Hak’ın temsil ettiği Sadikun bloğunun 15 sandalye kazandığı belirtildi. Sadikun bloğu başkanı Hasan Salim yaptığı açıklamada, “Washington’da Irak seçimlerini etkilemek için son zamanlarda bir hareketlilik vardı. Hükümeti kuracak koalisyonlar, Irak ve bölgeye hakim olma programlarının ve planlarının bir parçası” dedi. Salim, “Washington, Irak’ta çıkarlarına hizmet eden bir siyasi süreç istiyor. (Şii) Fetih listesinin, bu güçle siyasi sürece katılmaları konusunda endişeli. Bu nedenle tüm kartlarını oynamaya ve Fetih liderliğini uzaklaştırmak için tüm ağırlığını ortaya koymaya çalışıyor” ifadelerini kullandı. Sadr hareketi lideri Mukteda el-Sadr geçtiğimiz hafta seçimlerden önce yaptığı açıklamada, Meysan Valisi Ali Davai’un başbakanlık adayı olabileceğini belirtmişti. Sadr’ın resmi sözcüsü Salah el-İbadi de “Başbakan adayımız Ali Davai’dir” ifadelerini kullandı.

“Sairun, hükümeti kurmak için siyasi blok ve partilerin her biriyle diyalog kapılarını açtı” diyen Salah el-İbadi, Sairun’un kimsenin başbakanlık adayını kabul etmeyeceğini de söyledi.

Sünni politikacı Esil el-Necifi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada “Hükümetin oluşturulmasına yönelik müzakerelerde, koalisyona katılan taraflar arasındaki sandalye dağılımı, disiplinleri, dış etkenlerce etkilenen tarafların kapsamı yeniden gözden geçirilecek” dedi.

Diğer taraftan Siyasi Bilimler Profesörü Amer Hasan Feyyad da Şarku’l Avsat’a, “Bölgesel ve uluslararası etkenler, Irak seçimlerinde de mevcut. Fakat hiçbir bölgesel ya da uluslararası faktör, başbakanlığın ele geçirilmesine izin vermez” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube