Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tutuklu muhalif lider Enver İbrahim serbest bırakıldı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Malezya hükümeti, 3 yıldır hapiste tutuklu bulunan eski muhalefet lideri Enver İbrahim’i bugün serbest bıraktı.

Siyah bir takım elbise giyen Enver İbrahim, başkent Kuala Lumpur’daki hastaneden geçirdiği omuz ameliyatının ardından taburcu edilirken destekçilerine ve basın mensuplarına el sallayarak aracına bindi.

İbrahim’in partisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Malezya Kralı 5. Muhammed ile kraliyet sarayında görüşme yapacak olan muhalif liderin toplantıdan önce bir konuşma yapacağı bildirildi.

Malezya’da 2008’deki seçimlerden başarıyla çıkan ancak parlamentoda çoğunluğu elde edemeyen Enver İbrahim, fiili livatayla suçlanmış, Yüksek Mahkemede 2012’de aklanmasına rağmen 7 Mart 2014’te 5 yıl hapse mahkum edilmişti. Enver, 2015’ten bu yana da hapis yatıyordu.

Enver’in serbest bırakılması, 32 milyon nüfusa sahip Güneydoğu Asya ülkesindeki siyasi manzarada bir değişim yaşandığına işaret ediyor. İbrahim’i mahkum eden 61 yıllık iktidar koalisyonu 10 Mayıs’ta gerçekleştirilen yasama seçimlerinde ağır bir yenilgiye uğradı.

92 yaşında siyasi arenaya geri dönen ve eski düşmanı Enver İbrahim ile uzlaşan Mahathir Muammed, seçimleri kazandı.

Malezya’da geçtiğimiz hafta yapılan genel seçimden birinci çıkan Halkın Umudu (Harapan Rakyat) ittifakının lideri Mahathir Muhammed, başbakanlık görevine başladıktan sonra 2015’te hapse atılan Enver’in serbest bırakılması için süreci hemen başlatacağını açıklamıştı. Daha önce 1993-2001 yılları arasında Başbakanlık görevi yapan Muhammed bu hafta yaptığı açıklamada, 1 veya 2 yıl görevde kalmayı planladığını ifade etmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube