Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

En küçük şehit Leyla’yı son kucaklayış... - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Enver Gandur ve eşi, 8 aylık bebekleri Leyla’ya acı ve keder dolu gözyaşlarıyla defalarca sarıldılar. Leyla, İsrail’in geçen pazartesi Gazze’de gerçekleştirdiği katliamın en küçük kurbanı oldu. Katliamda 8 aylık Leyla bebek de İsrail güçlerinin attığı göz yaşartıcı gaz bombalarından etkilenerek öldü…

Leyla’nın annesi, cenaze kaldırılmadan önce bebeğe veda etmek için evine gelen kadınların ağıtları ve gözyaşları arasında uzunca bir süre kızına bakarak ağlamayı sürdürdü. Ona sarılarak defalarca şu cümleyi tekrar etti:

“Seni öldürdüler anneciğim! Sen onlara ne yaptın ki annem?”

Leyla bebeğin anneannesi başta olmak üzere ailenin birçok ferdi yaşanan trajedi karşısında kendine hâkim olamadı. Leyla’ya sıkıca sarılan anneannesinin ağzından çevredekilerin yüreğini dağlayan şu cümleler döküldü:

“Anneannesinin gözbebeği, biriciği… Seni bir daha göremeyecek miyim? Gözümün nuru kucağımda kal ne olursun.”

Enver, bu acının ve kederin ortasında bebeğini kucağına alarak “Hasbunallahu ve ni’mel vekil (Allah bize yeter. O ne güzel vekildir) ayetini tekrar ederek yüzlerce kişinin önünde yürüdü.

Leyla bebeğin babası, cenaze töreni sırasında gazetecilere Filistinli gençler ve İsrailli askerler arasındaki çatışmalar yaşandığı sırada eşi ve çocuklarıyla birlikte Gazze’nin doğusundaki Büyük Dönüş Yürüyüşü kampında olduklarını söyledi. Güvenlik çitinden yaklaşık 700 metre uzakta olduklarını belirterek göz yaşartıcı gaz bombardımanına maruz kaldıklarını aktardı. Leyla’nın vefatına sebep olan da gazı yoğun olarak solumasıydı.

Gazze Şeridi’ndeki evlerden onlarca kurbanın verildiği bir diğer karede ise Han Yunus kentinin doğusunda, işgal ordusunun keskin nişancılar tarafından yürüyüş kampının yakınında başından vurulan babalarına veda eden Fadi Ebu Salah’ın çocukları vardı… Gözyaşları içindeki çocuklar Han Yunus mezarlığında yüzlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle babalarına veda ettiler. Anneleri ve amcaları onları sakinleştirmeye çalışıyordu.

Binlerce Filistinli, İsrail’in gerçekleştirdiği saldırı sırasında öldürülen kurbanlar için tüm illerde cenaze törenleri düzenledi. Bir kısmı da pazartesi günü, ölümlerin ilanının hemen ardından defnedilmişti. Ölenlerin sayısı 61’e, durumu kritik yaralılarınki ise 30’a yükseldi.

Gazze halkının yaşadığı çok ve hüzün sürüyor…

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube