Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD, Körfez ve Suudi Arabistan'dan Hizbullah liderlerine yeni yaptırım - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri, Lübnan Hizbullah’ıyla bağlantılı, içinde 6 yöneticisinin de bulunduğu 10 kişiye yönelik ambargo kararı aldı. Alınan karar, ABD Hazine Bakanlığının, Hizbullah’ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’a yönelik yaptırımları genişlettiği, aralarında Nasrallah’ın yardımcısı Naim Kasım’ın da bulunduğu 4 Hizbullah yetkilisini ise ilk defa yaptırım listesine aldığını bildirdiği sırada geldi.

Suudi Arabistan tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Hizbullah’ın askeri ve siyasi kanadı arasında fark olmayan küresel bir terör örgütü olduğu belirtilirken Hizbullah’ın sözde siyasi kanadı ile terörist askeri eylemleri arasında ayrım yapmanın hatalı bir yaklaşım olduğuna dikkat çekildi.

Varlıkları dondurulacak

Suudi Arabistan ve Körfez Ülkeleri dün, terör listelerinde yer alan Hizbullah liderlerine yönelik yaptırımlarını açıkladılar. Suud Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, daha önce isimleri geçen Hasan Nasrallah ile yardımcısı Naim Kasım, Muhammed Yazbek ve Hüseyin Halil ve İbrahim Emin es-Seyyid’le birlikte örgüte destek veren diğer 5 ismin de yaptırımlar neticesinde varlıklarını dondurma kararı alındı.

Karar, ABD ile işbirliği içinde alındı

Haber ajansı bu sınıflandırmanın 1373 nolu BM kararıyla uyumlu olarak 12/2/1439 tarihli 21 nolu Kraliyet emriyle alınmış Terörün Finansmanı ile Mücadele bağlamında ABD (Uluslararası Terörle Mücadele Merkezi eş başkanı) ile birlikte oluşturulduğunu açıkladı. Bu merkeze üye diğer devletler ise Kuveyt, Umman, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri.

Gerekçe İran’ın bölgedeki etkisine son vermek

Ajanstan yapılan açıklamada, Riyad yönetiminin terörün finansmanıyla mücadele merkezindeki müttefikleriyle ortak hareket edip, Hizbullah’ın Şura merkezinde bulunan beş liderini de ambargo uygulayarak Hizbullah ve İran’ın bölgede istikrarı bozucu etkisine son vermeye çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

“İran istikrarı bozmaktadır”

Yapılan açıklamada Lübnan Hizbullah’ının askeri ve siyasi kanadı arasında fark olmayan küresel bir terör örgütü olduğuna vurgu yapılarak “Hizbullah ve onun destekçisi İran, Suriye’de insani krizin ömrünü uzatmakta, Irak ve Yemen’de şiddeti beslemekle birlikte tehlikeye sokmaktadır. Ortadoğu’nun tümünde istikrarı bozmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada terörle mücadele bağlamında alınan karara binaen, terör listesinde yer alan kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve terör listesindeki kişilerle ilgili bilgilerin Suudi Arabistan’da terörle mücadele birimlerine bildirilmesinin gerektiği vurgulandı.

Katı kurallar getirildi

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi, “ Suudi Arabistan’da terör ve finansmanıyla mücadele uyarınca terör listesinde yer alan kişilere banka hesabı açmasına ya da yabancı bir finans kurumu aracılığıyla ödeme yapılmasına karşı katı kurallar getirilmiştir. Zira yabancı finans kurumları, Hizbullah adına hareket eden, ya da onların yönlendirmesi ve hakimiyeti altında bulunan kişilerin havalelerinde kolaylık sağlamaktadır.”

Suudi Arabistan’dan önemli adım

Suudi Arabistan, 21 Mayıs 2017 tarihinde terörle mücadele eden 7 devletle uyumlu çalışan bir Terörün Finansmanıyla Mücadele Merkezi kurduğunu açıklamıştı. Bu merkez, üye devletlerle çalışmayı, terörün finansmanını engellemeye yönelik çabaların koordinasyonunu kolaylaştırmayı, istihbarat alanında bilgilerin paylaşımını hedefleyen cesur ve tarihi bir adımı temsil ettiği ifade edildi.

Önemli Hizbullah şurası açıklaması

Suudi Arabistan ve ortaklarının terörü finans edenlerle mücadele merkezinde, Hizbullah şurasıyla ilgili yaptığı açıklamada şunlar söylendi, “Şura konseyi Hizbullah’ın en yüksek karar organıdır. Dini ve siyasi kararlar orda alınır. Konseyin kapsamlı bir yönetim, plan ve politika belirleme yetkisi vardır ve Konsey’in kararları kesindir. Şura çıkmaz bir yola girdiğinde İran’ın en yüksek makamındaki lider oylama yapabilir.”

Şura’nın 5 alt kurulu ise şöyle;

1-İcra Kurulu: Hizbullah’ın günlük faaliyetlerini denetler.

2- Parlamento Kurulu: Parlamento seçimlerinde Hizbullah’ın adayını seçer.

3- Siyasi Kurul: Örgütün siyasilerle ilişkilerini düzenler.

4- Cihad Kurulu: Örgütün mücadele stratejisini, eylemlerini ve kendisine yönelik tehditleri tartışır.

5- Yargı Kurulu: Örgüt içi yaşanan ihtilafların çözümüne bakar.

Kilit isim ‘Nasrallah’

Açıklamada yaptırıma konu olan diğer kişiler hakkında da bilgilere yer verildi. Onlardan biri olan ve 1992 yılından beri örgütün lideri olan Nasrallah, örgütün genel sekreteri aynı zamanda Şura Meclisi’nin de başkanı. O, örgütte askeri operasyonları planlayan en üst düzey yönetici konumunda. Aynı zamanda Suriye’deki savaşa katılma kararı alan kişi. Nasrallah askerlerinin Suriye’ye gönderilmesinin örgütü tamamen yeni bir aşamaya taşıdığını ve bu aşamanın örgütün menfaatlerini korumak için ülke dışına asker göndermek olduğunu ifade etmişti.

Naim Kassam

Örgütün genel sekreter yardımcısı olan ve Hizbullah’a 1980 yıllarının başında katılan Naim Kassam ise bir diğer önemli isimler arasında yer alıyor. Mevcut görevinden önce İcra Kurulu Başkan Vekili olarak görev yaptı. Kassam, Hizbullah’ın askeri ve siyasi kanatlarını birbirinden ayrı görmediğini söylemişti. Naim Kassam siyasi, askeri, kültürel ve sosyal faaliyetleri yürütmektedir.

Muhammed Yazbek

Yaptırım uygulanacak isimlerden biri de Muhammed Yazbek’tir. Hizbullah’ın asli üyelerinden biri olan Yazbek, örgütü eğiten ve ona lojistik destek sağlayan Lübnan’daki askeri işleri denetlemektedir. Yine eğitim kamplarını, silah kaçakçılığını denetlerken Hizbullah’a silah eğitimi vermek üzere gelen Devrim Muhafızları uzmanlarının misafir edilmesiyle ilgilenmektedir. Yazbek ayrıca örgütün banka hesaplarını da idare etmektedir.

Diğer yöneticilerde listede

Yaptırım, Nasrallah’a siyasi danışmanlık yapan Hüseyin Halil’i de içeriyor. O örgütün Avrupa’daki özel operasyonlarından sorumlu olan örgütün önde gelenlerinden bir isim. İbrahim Emin es- Seyyid ise, Hizbullah’ın kuruluşuna katılan örgütün ilk sözcüsü. Örgütteki önemli isimlerden biri olan Talal Himye ise, Hizbullah’ın Dış Güvenlik Birim Başkanı olarak dünyanın dört bir yanında bulunan hücre yapılanmalarından sorumludur.

Yaptırım listesinde önemli isimler var

Yaptırıma konu olan diğer isimler ve görevleri de şöyle: Ali Yusuf Şerare, Hizbullah’ı finanse etmek için Spectrum Grubu kullanan bir Hizbullah üyesi. Beyrut’ta bulunan şirket ihracat ve ithalat işleriyle uğraşmanın yanında iletişim alanında da faaliyet yürütmektedir.

Hasan Dahkan İbrahimi, İranlı olan İbrahimi Devrim Muhafızları ile bağlantı kurarak Hizbullah’a para transferini kolaylaştırmaktadır. Kendisi aynı zamanda Maher Ticaret şirketi sahibidir.

İbrahimi’nin sahibi olduğu bu şirketin merkezi Beyrut’ta bulunmakta, şirket çalışanları, para aklama ve transfer yoluyla partiye fon sağlamak için bir ağ oluşturarak malların Hizbullah lehine kaçakçılığını gerçekleştirmektedir.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube