Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Japon gazetesi: Washington, Pyongyang'dan nükleer savaş başlıklarını çekmesini istedi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Japon gazetesi Asahi Shimbun’da yer alan bir habere göre, ABD, Kuzey Kore’den nükleer savaş başlıkları, radyoaktif madde ve kıtalararası balistik füzelerinin bir kısmını 6 ay içinde ülke dışına çekmesini talep etti.

Haberde, Washington’un, nükleer silahların ülkeden çekilmesi karşılığında, Kuzey Kore’yi ‘teröre destek veren devletler listesi’nden çıkarmaya hazır olduğu, bunun da Çin ve Güney Kore tarafından Pyongyang’a insani yardım sağlanmasına izin vereceği belirtildi.

Söz konusu haberde, Kuzey Kore ve ABD’nin bu konuda herhangi bir somut anlaşmadan uzak oldukları bilgisini verilirken, Pyongyang’ın mevcut anlaşma yerine bir barış anlaşması imzalayarak güvenliğini garanti altına almak, diğer ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmak ve yatırım yapmak istediği vurgulandı.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin şu anda 12’den fazla nükleer savaş başlığı, 50 kilodan fazla plütonyum ve yüzlerce kilo zenginleştirilmiş uranyuma sahip olduğuna inanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un 12 Haziran’da Singapur’da bir araya gelmeleri bekleniyordu. Ancak Pyongyang, bu hafta başlarında Washington’un saldırgan eylemleri nedeniyle bu konuyu yeniden değerlendireceğini açıkladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube