Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump, seçim kampanyası için FBI’nin casusluk yaptığını düşünüyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyasında Rusya ile işbirliğinin söz konusu olmadığını tekrar dile getirdi.

Twitter üzerinden attığı mesajda Trump, “ABD’yi kutlarız. Amerikan tarihindeki en kapsamlı kovalamanın ikinci yılına girmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullanan Trump, kampanya ekibi ile Rusya arasında bir işbirliğinin olmadığına ve soruşturmanın engellenmediğine bir kez daha dikkati çekti. Fransız haber ajansının aktardığına göre, Cumhurbaşkanı defalarca ‘kapsamlı kovalama kampanyasına’ hedef olduğunu vurgulayarak seçim kampanyasındaki ekibin Başkanlık seçimlerinde demokrat rakibi Hillary Clinton’a karşı zafer kazanmak için Moskova ile işbirliği yaptığı iddialarını yalanladı.

Trump başka bir tweetinde 2016 yılında FBI’nın cumhuriyetçiler bloğu ile Rusya arasındaki ilişkilere dair soruşturma yapmasından sonra Barack Obama yönetiminin kendi kampanyasına yönelik casusluk faaliyetinde bulunduğu iddialarını tekrar dillendirdi. Başkan bu konuda ekibine, “Ortalıkta Obama döneminde FBI’nın bir casus aracılığıyla Trump’ın kampanyasına yönelik bir casusluk faaliyetinde bulunduğuna dair bir konuşma dönüyor” dedi.

Tweette New York Times gazetesinin şu ifadelerinin yer aldığı bir rapora da işaret edildi: Hükümete bağlı en az bir casus, Trump’ın kampanyasını yürüten ve FBI’nın soruşturduğu iki danışmanla defalarca görüştü. Bunlar Carter Page ile George Papadopoulos idi. Gazete, FBI’nın soruşturmasının FBI’dan iki casusun Avustralya’nın Londra’daki elçisi ile gizli bir buluşma gerçekleştirdiğinde başladığını belirtti. Görüşmenin konusu Papadopoulos ile yapılan konuşmaydı. Bu konuşmada Papadopoulos, Rus müdahalesinden önceden haberdar olduğunu ifade etti.

Beyaz Saray Danışmanı Kellyanne Conway, Fox News kanalına dün şu açıklamada bulundu: Ortaya çıkan bu olaylardan anlaşılıyor ki Trump’ın kampanyası ciddi anlamda denetlenmiş. Başkan’ın da sürekli söylediği gibi, bakalım ne olacak. Sanıyorum bir yıldan fazla bir süredir bu işin dibini kazan ve tahminlerde bulunan kişiler, elde etmeyi umdukları şeyler konusunda geç kaldılar.

Öte yandan Donald Trump’ın Avukatı Rudi Giuliani, özel müfettiş Robert Mueller’in Beyaz Saray’a gelen ekibinin son başkanlık seçimlerinde bir Rus müdahalesi olup olmadığına yönelik soruşturma kapsamında ortaya çıkacak deliller ne olursa olsun Trump’ı suçlayamayacağını belirtti.

Eski New York Belediyesi Başkanı, CNN ve Fox News kanallarına yaptığı açıklamada, Mueller’in ekibinin Adalet Bakanlığı’nın daha önce bahsi geçmeyen eski bir adli yorumuna bağlı kalmaktan önce 2016 yılındaki başkanlık seçimlerinde Rusya ile Trump’ın kampanya ekibi arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymakla yükümlü olduğunu ve görev süresi boyunca başkana yönelik bir suçlamada bulunamayacağını açıkladı.

Trump’ın avukatları arasına geçen ay katılan Giuliani, Fransız haber ajansının haberine göre konuşmasına şu sözlerle devam etti: Yapabilecekleri tek şey bir rapor sunmaktır. Hiçbir şekilde suçlamada bulunamazlar. Ama öyle ya da böyle bunu yapıyorlar.

Mueller’in sözcüsü Peter Carr, 17 Mayıs 2017’de Mueller’in özel savcılık makamına atanmasının birinci yıldönümünün ertesinde gelen bu açıklamalara yorum yapmaktan kaçındı. Bu bilgilerin doğrulanması durumunda Trump’ın aleyhine kesin deliller bulunduruyorsa eğer, Mueller’in önünde bağlı bulunduğu Adalet Bakanlığı’na bir rapor sunmaktan başka seçeneği kalmayacak. Ancak bu rapor ve içerdiği deliller, Kongre tarafından görevden alınma sürecinin muhtemel dayanağı olarak kullanılabilir.

FBI’nın eski direktörü Mueller, aylardan beri Başkan ile görüşebilmek için Trump’ın ekibi ile yasal bağlantılar kuruyor. Giuliani, ilerleyen zamanlarda Fox News kanalına yaptığı açıklamada, “Bizim istediğimiz şu: Söyle bize, Başkan ile görüşerek ne elde etmeyi umuyorsun, elindekiler yetmiyor mu?”, “Nitekim kararını vermesi için tüm gerçekler önünde duruyor. Bize neden görüşmek istediklerini söylerlerse orta yolda buluşabileceğimiz sınırlı bir alan olabilir”, “Eğer adil bir rapor hazırlamak istiyorsan öyle olsun. Ama eğer haksız bir rapor hazırlamak istiyorsan onunla savaşırız”, “Eğer istedikleri bu ise raporu da onları da ortadan kaldırırız”, “O raporu yazın biz de yırtalım” ifadelerini kullandı.

Mueller’in ekibi Rus davası kapsamında Trump’ın kampanya ekibinde yer alan eski üyelerin birçoğuna ithamda bulundu. Trump’ın eski kampanya müdürü Paul Manafort hariç hepsi de ABD’ye komplo kurmak, kara para aklamak ve yalan beyanatta bulunmakla suçlanıyor. Yargılamanın bu yaz gerçekleşmesi kararlaştırıldı.
1970’lerdeki Watergate skandalı, yargının başkanlık dosyalarına olan müdahalesini doğruluyor. Bununla birlikte bir kısım milletvekili, bu sabıkanın Cumhurbaşkanı’nı ifade vermeye zorlamak için genellenemeyeceğini dile getiriyor. Bu meseleye dair bir anlaşmazlık olması durumunda muhtemel ki anlaşmazlık Yüksek Mahkeme huzurunda son bulacak.

Giuliani’nin açıklamaları, önceki gün Amerikan senatosundaki bir komisyonun Başkan’ın oğlunun Hillary Clinton hakkında şüphe uyandırıcı bilgiler sunmayı vaat eden Ruslarla görüştüğü konusunda yürütülen soruşturmaya dair 2000 belge yayınlamasından birkaç saat sonra geldi.

Cumhuriyetçilerin ağırlığını oluşturduğu senatodaki yargı komisyonunun yayınladığı belgelere dair verdiği ifadede Trump’ın oğlu, babasının New York’taki Trump Kulesi’nde Kremlin’e bağlı bir avukatla gerçekleşen toplantıya daha önce katılmadığını vurguladı. Başkanlık seçimlerinden beş ay önce gerçekleşen bu görüşme, Trump’ın kampanya ekibi ile Rusya arasında olası bir işbirliğine dair Trump’ın yalanladığı söylentilere sebep oldu. Bu suçlama, seçimlerdeki Rus müdahalesini soruşturmakla yükümlü Özel Savcı Robert Mueller’in de ifadelerinde yer alıyor.

Yayımlanan belgelere yönelik verdiği ifadenin tam metninin yer aldığı bir açıklamada Oğul Trump, ‘yargı komisyonuna soruşturmasında yardımcı olması için kendisine bir fırsat verilebileceğini’ söyledi.

Oğul Trump, avukatın, babasının seçimlerdeki demokrat rakibi hakkında kafa karıştırıcı bilgiler sunabileceğini düşündüğünü açıkladı. Ardından Rus Avukat Natalia Veselnitskaya’nın nihayetinde hiçbir bilgiye sahip olmadığını, Kremlin’e bağlı olduğunu inkâr ettiğini ve daha sonra onun bir şey bilmediğinin kesinleştiğini dile getirdi.

Komisyonun cumhuriyetçi başkanı, bu belgeleri “Amerikalıların işin sonunda doğrulanmaksızın bu bilgileri araştırıp özel çıkarımlarda bulunabilmeleri için” yayınladığını söylerken konseydeki demokrat üyeler, Trump Kulesi’ndeki buluşmayı ‘Trump’ın kampanya ekibinin Ruslardan gelecek desteği kabul etmeye hazır olduklarını doğrulayan bir işaret’ olarak yorumladı.

Yaptıkları bir açıklamada, “Toplantıyı ve asıl hedefini gizlemek için gösterdikleri çabalar, geniş planda Trump’ın kampanyası ile Rusya arasındaki ilişki hakkındaki yanıltıcı açıklamalarla uygunluk gösteriyor. Komisyon, Trump’ın kampanyası ile Rus Hükümeti’nin yetkilileri veya aracıları arasında kurulan birçok bağlantıya ilişkin deliller ortaya koydu. Bunların arasında Vladimir Putin tarafından geldiği varsayılan yardım ve açılma teklifleri de yer alıyor ki bu soruşturmaların artırılmasını gerektiriyor” dediler.

Dün Beyaz Saray’ın rahatını kaçıran tek haber bu değildi. Trump’ın porno yıldızı Stormy Daniels ile arasında bulunduğu iddia edilen ilişki, geçtiğimiz günlerde kendisine yönelik ilgi azalmışken önceki gün tekrar gündeme geldi.

Hükümet Etik Ofisi tarafından Çarşamba günü yayımlanan resmi bir belgede Donald Trump’ın geçtiğimiz yıl avukatı Michael Cohen’e 100 bin ila 250 bin dolar arasında bir ödeme yaptığını ortaya çıkarıldı.
Bu ödemenin neden gerçekleştiği ortaya çıkmadı ancak Cohen, daha önce Trump ile on yıldan fazla bir süre önce kurduğu iddia edilen ilişki hakkında susması için gerçek adı Stephanie Clifford olan Daniels’e 130 bin dolar ödediğini itiraf etmişti. Trump ise bunu yalanlıyor.

Salı günü yönetimdeki çıkar çatışmalarını önlemekten sorumlu Hükümet Etik Bürosu’na teslim edilen belge, Michael Cohen’in 2016 yılında Trump adına yaptığı 100 bin ile 250 bin arasında değişen ödemeleri içeriyor. Fransız haber ajansının aktardığına göre bu belgede, “Cohen, bu ödemelerin yapılmasını istedi. Trump da 2017 yılında Cohen’e ödemelerin tamamını yaptı.”

Son haftalarda Donal Trump, söylemlerini değiştirdi. Önce şahsi avukatının Stormy Daniels’a ödediği miktarı bilmediğini vurguladı. Sonrasında da 3 Mayıs’ta Cohen’e ödeme yaptığını itiraf etti.

Belgeye iliştirilen ve Adalet Bakanlığı’ndaki Hükümet Etik Bürosu’na vekâlet eden müdüre teslim edilen bir mektup, bu belgelerin teslim edildiğinin zira bunların bakanlığın yürütebileceği tüm soruşturmaların temeli olduğunun altını çiziyor. Daniels, Mart ayının sonlarında yaptığı bir televizyon konuşmasında Trump ile yalnızca bir defa, 2006’nın Temmuz ayında Nevada ile Kaliforniya arasındaki yol ortasında bulunan Lake Tahoe’deki bir golf turnuvası münasebetiyle bir araya geldiğini ifade etti. O sırada Melenia Trump ile evliliğinin üzerinden yalnızca bir buçuk yıl geçmişti ve oğlu Barron Trump yalnızca dört aylıktı.

Diğer yandan başka bir konu daha tartışmalara sebep oldu. Amerikan Başkan, Çarşamba günü göçmenler ve çetelerin sığınağı durumundaki şehirleri tartışmak üzere kurulan yuvarlak masada yasadışı göçmenlerin bazılarını ‘hayvan’ olarak nitelendirdi. Federal hükümetteki göç idaresi ile işbirliğini reddeden Kaliforniya Eyaleti Belediyeleri hakkında yapılan tartışma sırasında Trump, “Bazı kişileri ülkeden kovacağız… Bu insanların ne kadar kötü olduklarını hayal bile edemezsiniz. Onlar insan değil; hayvan. Onları daha önce görülmemiş bir hızla ülkeden ihraç edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Trump konuşmasına, “Kaliforniya yasaları, MS-13 çetesi gibi yeryüzünün en kötü ve şiddetli suçlularının bir kısmına bir cennet sağlıyor” sözleri ile devam etti.

Trump’ın açıklamalarına Kongre’deki demokratlardan çok sayıda tepki geldi. Colorado’dan seçilen Jared Polis bu konuda, “Göçmenler insandır, hayvan değil. Ne suçlu, ne uyuşturucu taciri ne de gaspçılar. Onlar insanlar” dedi.

Trump, yasadışı göçmen akımının sebebini ‘ABD’nin dünyanın en aptalca yasalarına sahip olması’ ile açıkladı. Nüfus çokluğu ve demokratların kalesi olmak bakımından en büyük vilayet olan Kaliforniya, federal hükümetin göç idaresi ile siyasi ve yasal bir çatışmaya girdi. Federal yönetim, eyaleti ‘cennet’ politikasından vazgeçmeye zorlamak için takibe başlarken Kaliforniya, Amerikan hükümetine karşı çok sayıda yasal şikâyette bulundu.

Öte yandan Reuters haber ajansının aktardığına göre Meksika Dışişleri Bakanı Luis Videgaray, dün Başkan Trump’ın açıklamalarının ‘kesinlikle kabul edilemez’ olduğunu ve bakanlığının Amerikalı mevkidaşına resmi bir şikâyet ileteceğini söyledi.

Bakan, yerel Televisa kanalına verdiği röportajda, “Başkan Trump, bazı göçmenlerin hayvan olduklarını dile getirdi. Belki de bunu söylerken suç çetelerini kastediyordu. Bilemem” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube