Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hintli diplomata ‘Pakistan için casusluk’ yaptığı suçlamasıyla 3 yıl hapis cezası - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yeni Delhi Mahkemesi, Pakistan’ın İslamabad kentindeki Hindistan Büyükelçiliği’nde çalışırken Pakistan için casusluk yaptığı şüphesiyle Hindistan tarafından 2010 yılında gözaltına alınan Hintli diplomatı 3 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yaklaşık iki yılını hapis geçiren 61 yaşındaki Hintli diplomat Madhuri Gupta, kefaletle serbest bırakıldı. Gupta avukatı, “21 ayını hapiste geçirdi. Hapiste geçirdiği bu süre göz önüne alındığında serbest bırakılması gerekiyordu” diyerek karara itiraz etti.

Gupta, İslamabad kentindeki Hindistan Büyükelçiliği’nde ikinci sekreter olarak görev yapıyordu ve büyükelçilikte önemli bir pozisyona sahip değildi.

Hintli diplomat Gupta, ona karşı yöneltilen suçlamaları sert bir şekilde reddederken, kendisiyle iyi ilişkiler içinde olmayan büyükelçilik yetkililerinin onu bu davanın içine ittiğini belirtti.

Mahkeme heyeti, Gupta’nın Hindistan’ın imajını bozduğu ve güvenliğini tehdit ettiği sonucuna vararak onu azami cezaya çarptırırken, “Sanığın sızdırdığı bilgilerin çok hassas olması ve düşman devletler için faydalı olması nedeniyle herhangi bir hoşgörüyü hak etmiyor” ifadeleri kullanıldı.

İki komşu ülke olan Hindistan ve Pakistan, zaman zaman casusluk suçlamasıyla ülkedeki diplomatları karşılıklı olarak sınır dışı ediyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube