Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan yeni madeni paraları piyasaya sürdü - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan yeni madeni paraları piyasaya sürdüSuudi Arabistan’da 1 riyallik kağıt banknotlar tarih oluyor. Suudi Arabistan Para Ajansı (SAMA), 1 riyallik banknotların (SR1) piyasadan çekilmeye başlandığını ve yerlerini 1 riyallik madeni paraların alacağını açıkladı.

SAMA, elde kalan banknotların bir süre daha madeni riyallerle birlikte bankalarda işlem görmeye devam edeceğinin teminatını verdi.

SAMA tarafından yapılan açıklamada kararın Suudi ekonomisinde olumlu yansımaları olacağı belirtilirken, madeni paraların kâğıt banknotlara göre daha uzun ömürlü ve geri dönüşüm açısından kullanışlı olduğu vurgulandı.

Tasarımı yenilenen 1 riyallik madeni paraların, boyut olarak öncekilerden küçük olacağı ifade edildi.

Aralık 2016’da SAMA, yeni madeni paraları piyasaya sürmüştü. ‘Halala’ adı verilen 50’lik, 25’lik, 10’luk ve 5’lik madeni paralara ek olarak, 1 ve 2 riyallik yeni madeni paralar da ilk kez bu tarihte tanıtılmıştı.

1 riyallik demir paranın ortasında Kral Selman’ın gümüş bir fonda portresi yer alırken, sağında ise altın çerçeve içinde Kral’ın ismi ve ünvanı (İki Kutsal Caminin Hizmetkarı Kral Selman bin Abdulaziz Al Suud) yazıyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube