Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Yaşlanan Guantanamo mahkumlarının durumu ne olacak? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Onlar, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından ABD’nin teröre karşı başlattığı savaşta Afganistan ve diğer bölgelerde tutuklanarak Guantanamo Kampı’na getirilen mahkumlar… Hapishaneye getirildiklerinde henüz genç olan bu mahkumlar aradan geçen yaklaşık 15 yılın ardından bugün, ilerleyen yaşları nedeniyle artık farklı bir muameleye ihtiyaç duyuyor.

Beyaz Saray, hapishanede kalan 40 mahkûm hakkında bir şeyler yapmak için herhangi bir eylem planı sunmadan veya siyasi irade göstermeden, bu hafta mevcut durumun varlığını kabul eden açıklamalar yaptı.

ABD Kongre üyelerine sunduğu raporda Beyaz Saray, Guantanamo mahkumlarının “yapısal ve sistematik başarısızlıktan” mustarip olduğunu, harekete geçilmediği takdirde gardiyan ve mahkumların yaşam ve güvenliklerinin tehlikeye gireceğini vurguladı. Beyaz Saray ayrıca mahkumların, yaşlanmalarıyla birlikte artık ‘tutuklu olmanın gerektirdiği şartlara uygun olmadığını ifade etti.

Pentagon, Guantanamo mahkumları hakkında herhangi bir bilgi vermezken, New York Times’ta ve WikiLeaks’te yayınlanan belgeler, Küba’nın güneydoğusunda bulunan ve ABD ordusu tarafından yönetilen hapishanedeki son duruma dair ayrıntıları göz önüne serdi.

Sızan belgelere göre Guantanamo’daki tutukluların yaş ortalaması 46,5. En yaşlı mahkûm ise önümüzdeki Ağustos ayında 70 yaşına basacak olan Seyfullah Baraşa.

Hapishanedeki en genç mahkûm ise 1985 yılında Suudi Arabistan’da doğan Hasan Muhammed Ali bin Ataş. Mahkûm, 2002 yılında tutuklandığında henüz 17 yaşındaydı.

Ne Pentagon ne de cezaevi yönetimi, AFP’nin konuya ilişkin görüş alma talebine yanıt vermedi.

Guantanamo’daki en tehlikeli mahkûm ise elbette 11 Eylül saldırısının ‘beyni’ olduğu iddia edilen 53 yaşındaki Halid Şeyh Muhammed…

Muhammed ile suç ortaklığı yapmakla suçlanan Remzi bin el-Şiba’nın avukatı James Connell, yaşlı mahkumlar için cezaevinde çeşitli hazırlıklar yapılmaya başlandığını söyledi.

Connell, “Müvekkillerini ziyaret eden avukatlara ayrılmış bazı alanlara tekerlekli sandalyeler yerleştirildi” dedi. Aynı şekilde tuvaletlere, yaşlı mahkumların ayakta durmasına yardım edecek tutamaçların koyulduğunu söyleyen Avukat, mahkumların tedavisine yönelik de büyük bir ihtiyaç olduğunu ancak bunun sağlanmadığını dile getirdi.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, tutukluluk kriterlerine uyumluluğu ve mahkumlara yapılan muameleyi denetlemek üzere yılda 4 kez tutukevine ziyarette bulunuyor.

Komitenin Washington Sözcüsü Mark Kelstein AFP’ye yaptığı açıklamada, “Sağlık gereksinimlerinin uygun şekilde karşılanması çok önemli. ABD yetkilileriyle bu konuda aktif diyalog halindeyiz’’ dedi.

Toplam maliyet 450 milyon dolar

Beyaz Saray tarafından yayınlanan bildiride, Guantanamo’daki tutukluların zamanla değişen ihtiyaçlarına dair nasıl bir yol izleneceği hakkında bilgi verilmezken, mahkumlar yaşlılığa bağlı kronik hastalıklardan mustarip ve tutukevinde kalacakları uzun süre zarfında durumları daha da kötüye gidebilir. Diyabet, bilişsel problemler ve karaciğer hastalığı gibi hastalıklar da söz konusu olabilir. Guantanamo mahkumlarının masrafları ABD vergi mükelleflerinin sorumluluğunda olup, yıllık maliyet 450 milyon doların üzerinde.

Uluslararası Af Örgütü’nde güvenlik uzmanı Daphne Eviatar, AFP’ye yaptığı açıklamada, söz konusu masrafların mahkumların yaşları ilerledikçe artacağını söyledi. ABD’nin uluslararası kanunlara göre mahkumlara gerekli sağlık hizmetlerini sağlamak durumunda olduğunu belirten Eviatar, “Hükümet, mahkumları Guantanamo’da tutarak onlara hayatlarının sonuna kadar bakacağını taahhüt etmiş oluyor’’ dedi.

Daphne Eviatar, bazı mahkumların Guantanamo’ya getirildiklerinde işkence, çatışma ve kötü yaşam koşulları nedeniyle oldukça sağlıksız bir durumda olduğunu ifade etti.

Kongre ise bu mahkumların tedavi için ABD’ye nakledilmelerine izin vermeyerek durumu daha da kötüleştirdi.

Miami Herald gazetesi tarafından aktarılana göre Pentagon, cezaevine 370 bin dolar maliyetli taşınabilir bir MR cihazı gönderdi, ancak bozuk olan cihazın çalışabilmesi için tamir edilmesi gerekti.

11 Eylül saldırısı üzerinden yıllar sonra bugün birçok ABD vatandaşı, ülkelerinin halen Guantanamo’daki mahkumları tuttuğundan habersiz.

Mahkumlar son derece ağır bir yargılamaya tabi tutulurken, haklarında net bir karara da varılmış değil. İçlerinden 5 tanesi saldırıya ilişkin komplo kurmakla suçlanırken, diğer mahkumlarsa başka suçlamalara maruz kaldı. Mahkumlardan 2’sinin suçu ispatlanırken, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde aklanan 5 mahkumun beraatine karar verildi. Ancak mahkumlar yeni Başkan Donald Trump’ın, “yakalanan DEAŞ mensuplarını Guantanamo’da tutmayı planladığını” söylemesi nedeniyle sıkışıp kalmış durumda.

Guantanamo’daki mahkumlardan 26’sı hakkında herhangi bir hüküm verilmemesine rağmen, bu kişilerin ‘tehlikeli’ oldukları ve serbest bırakılamayacakları belirtiliyor. Öte yandan 2002 yılının başından bu yana 9 mahkum hayatını kaybederken, ABD ordusu, söz konusu mahkumların intihar ettiklerini iddia etti.

Cezaevindeki durum aynı şekilde devam ettiği müddetçe bu ‘intiharların’ devamının gelmesi oldukça muhtemel…

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube