Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ilısu Barajı nedeniyle Irak’ta su krizi yaşanacak - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak Su Kaynakları Bakanı Hasan El Cenabi, Türkiye’nin Ilısu Barajı’nı doldurmaya başlamasının ardından Irak’a akan Dicle Nehri’nin su seviyesinin düşeceğini ve buna bağlı olarak ülkede ciddi su krizi yaşanacağını ifade etti.

Irak Parlamento Başkanı Dr. Salim Cuburi, konu hakkında olağanüstü toplantı çağrısında bulunurken, Şarku’l Avsat’a demeç veren Su Kaynakları Bakanı, “Bugün Irak’ta yaşadığımız su kıtlığı ulusal sınırların ötesindedir ve bu bizim için bir sürpriz değildir” açıklamasında bulundu.

Cenabi, Ekim ayından beri bu krizin olası yansımalarını ele almak için birkaç bakanlıktan oluşan yüksek komite oluşturduklarını söyleyerek, içme suyu ve planlanan tarım kotasının yaklaşık yüzde 50’sinin güvence altına alındığı bilgisini verdi.

Iraklı Bakan İran ve Türkiye’yi ziyaret edecek

“Mevcut durum hafife alınamaz. Fakat aynı zamanda çözünmez olarak görülmemelidir. 1990’lı yıllarda yaz mevsiminde benzer, hatta daha da kötü bir kriz yaşanmıştı” diyen Cenabi, Ilısu barajının etkilerinin henüz başlamadığını fakat bu konuyu yetkililerle ele almak için İran ve Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti.

“Gelecekteki su savışının göstegesi”

Şarku’l Avsat’a konuşan Irak Parlamentosu Dış İlişkiler üyesi Ahmed Cuburi, Irak’ın karşılaştığı en ciddi tarihsel sorunun Türkiye’deki barajların inşası nedeniyle Dicle ve Fırat’taki suyun azlığı olduğunu söyleyerek, “Bu, gelecekteki bir su savaşının ciddi bir göstergesidir. Irak hükümetinin bölgesel ve uluslararası alanda hareket etmesini gerektiren bu konuda Türklerle ciddi müzakareler yapması lazım. Bu durum, aynı zamanda ek bir alternatif sulama önlemi de gerektirir” değerlendirmesinde bulundu.

Baraj ve su kaynakları konusunda uzman olan Avn Diab, Irak’ın kurak bir yaz geçireceğini, bu nedenle tarımda sulama suyunu güvence altına alamayacağına işaret ederek, özellikle güney bölgelerinin bu yıl kuraklıktan büyük ölçüde etkileneceğini vurguladı.

Türkiye barajın gövde inşaatını bitirdi

Öte yandan, Türkiye’de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce inşa edilen Ilısu Barajı’nda gövde inşaatı tamamlanarak su tutmaya hazır hale getirildiği, su tutma işlemine başlamak içinde Derivasyon Tüneli-1’in giriş kapağı kapatıldığı bildirildi.

4.12 milyarlık enerji

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) kapsamında 2006 yılında başlatılan gövde hacmi ve kret uzunluğu bakımından dünyanın en büyük barajları arasında gösterilen Ilısu Barajı’nda, yılda ortalama 4,12 milyar kilovatsaat enerji üretilecek.

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Ocak ayında yaptığı açıklamada Irak’ın su sıkıntısını anlayışla karşıladıklarını dile getirerek, Ilısu Barajı’ndan Irak’a verilen su miktarında artışa gidileceğini dile getirmişti.

İran’dan BM’ye ‘su’ mektubu

Basında çıkan haberlere göre bir grup İranlı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliğine bir mektup yazarak, Türkiye’nin Dicle Nehri üzerine Ilısu Barajı inşa etmesinin Irak’taki Dicle nehri ve buna bağlı olarak da İran’daki Hur’ul Azim Gölet’inin kurumasına neden olacağını ve İran’da ciddi bir çevre krizi yaşanacağını dile getirdi.

Bölge halkı için iş imkanı sağlıyor

Türk hükümeti ise barajın sadece enerji üretimi için olmadığını vurgulayarak, yüksek oranda işsizlik ve yoksulluğun yaşandığı Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekonomik gelişme sağlanmasının amaçlandığını kaydediyor.

Ayrıca bu projenin, bölge halkı için istihdam olanakları yaratmaya ve yaşam kalitesinin yanında eğitim düzeyini artırmaya katkıda bulunacağı da belirtiliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube