Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’nin siyasi komplolar ve entrikalar tarihi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Madrid: Şevki er-Reyyis

ABD’deki siyasi komplolar ve entrikalar tarihinde yaşanan üç suikast, esrarını hala korumaya devam ediyor. John Kennedy’nin, Dallas ziyareti sırasında uğradığı suikast sonucu, tek mermiyle karısı Jacqueline’in kollarına kanlar içinde yığılması, Martin Luther King’in, tetiğe kimin bastığı hala bilinmeyen, tek mermiyle öldürülmesi ve John Kennedy’nin kardeşi Robert Kennedy’nin Sirhan Sirhan adlı Filistin asıllı bir genç tarafından kurşunlanarak öldürülmesi…

Robert Kennedy (kısaca Bobby) 50 yıl önce bugün, başkanlık seçim kampanyası çerçevesinde destekçileriyle bir araya geldiği etkinliğin bitmesinden sonra, Los Angeles’taki Ambassador Hotel’in mutfağından çıkarken Sirhan Sirhan ona yaklaştı ve üç el ateş etti. Hastaneye kaldırılan Bobby, 24 saat sonra öldü.

Kimse Sirhan’ın olay yerine nasıl ulaştığını veya bir son dakika planıyla Kennedy’ye mutfaktan çıkmasını kimin söylediğini bilmiyor.

Cumhuriyetçi aday Richard Nixon’a karşı kazanma ihtimali yüksek olan Kennedy’yi öldüren Sirhan’ın bunu tek başına yapıp yapmadığı veya hangi sebeplerle bu suikastı gerçekleştirdiği sır kalmaya devam ediyor.

Sirhan’ın yargılanması uzun sürmedi. Önce ölüm cezasına çarptırıldı, ardından  cezası ömür boyu hapise çevrildi. Çünkü Kaliforniya eyaleti, Sirhan’a verilecek en yüksek cezayı iptal etme kararı almıştı. Sirhan’ın ailesi, rekor bir hızla gerçekleşen soruşturma dosyasının yeniden açılması için tüm yolları denedi. Ancak başarısız oldu. Bazıları, olayın, ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından planlanan bir suikast olduğunu, Sirhan’ın ise sadece bir paravan olduğunu söyledi.

Zaman geçtikçe ve gerçekler ortaya çıktıkça, Bobby Kennedy’nin yakın çalışma arkadaşları da dahil olmak üzere bu komplo teorisine ikna olan şüphecilerin sayısı daha da arttı. Onlardan biri de Sirhan’ı birkaç kez hapishanede ziyaret eden ve onunla uzun sohbetler yapan Bobby’nin genç oğlu Robert’dı.

 Robert, bu ziyaretleri ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Babamı öldürme suçlamasıyla hayatını hapishanede geçiren insanın masum olma ihtimalinden etkilendim.”

Robert Jr.’a yakın kaynaklar, babasının cinayetinin işlendiği koşulların onun için her zaman bir endişe kaynağı olduğunu vurguladı. Onun her zaman “Babam yaşasaydı böyle yapardı” diyerek sonucu ne olursa olsun gerçekleri ortaya çıkarmaya çalıştığını söylediler.

Robert Kennedy hakkında ‘The Mutual Contempt’ adlı büyük bir referans kitabı yazan Jeff Shesol şunları söyledi;

“Bobby gençliğinden beri yol arkadaşları tarafından hor görüldü. Bu durum onun her gün hayatta kalmak için mücadele eden fakirler ve siyahlara karşı sempati duymasına neden oldu. Kennedy ailesini önemseyen pek çok insan, Amerikalıların şehit başkanına duyduğu büyük hayranlığa ve modern ABD tarihinin en iyi başkanlarından biri olmasına rağmen Bobby’nin eğer öldürülmeseydi, siyasi ve sosyal düzeyde daha önemli bir miras bırakabileceğini düşünüyorlar.”

Siyaset tarihçisi Evan Thomas, Robert Kennedy suikastının, Nixon ve Watergate skandallarıyla modern ABD tarihinin en kötü zamanlarına kapı açtığına inanıyor.

Kolombiya Üniversitesi’nde siyaset bilimi profesörü Ross Becker ise Bobby Kennedy’nin Beyaz Saray’a gelmesi durumunda, ABD kuvvetlerini Vietnam’dan hızlıca çekmeye kararlı olduğu ve en iğrenç katliamların gerçekleştiği Kamboçya’yı istila etme kararını iptal edeceğini söyledi.

Ancak diğerleri Robert Kennedy’nin, ‘Siyah ABD’nin desteğini arkasına alan en şanslı beyaz adam’ unvanını hak ettiğine inanıyor. Kardeşi John’un başkan olduğu dönemde adalet bakanı olan Bobby, FBI’ya Martin Luther King’i takip etmeleri, özel hayatını araştırmaları ve Moskova’yla ilişkisi hakkında iddia edilenleri sorgulamalarını emretti. Robert Kennedy, aynı zamanda Joseph Raymond McCarthy ile işbirliği yaparak liberallerin ve Komünistlerin kalıntılarının peşinde koştu.

Şu an 75 yaşında olan Sirhan ise günlerini küçük hücresinde kitap okuyarak geçiriyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube