Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kuzey Kore medyasının Trump-Kim zirvesiyle imtihanı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kuzey Kore, diktatör liderinin yabancı yetkililerle ‘selfie’ çekilmesi ve yüzündeki sıra dışı gülümsemeyle coşkulu kalabalığı selamlamasıyla on yıllardır süren ve bu süre içinde kemikleşen tabularını 48 saat içinde kırdı.

Kuzey Kore’nin ‘baş düşmanı’ olan ABD ile düzenlenen tarihi zirve öncesinde “yoldaş” Kim Jong-un’un attığı adımlar Kuzey Kore resmi basını tarafından karartıldı. Dünya, Singapur’daki Kim ve Trump arasındaki zirve ile meşgulken Kuzey Koreliler ise 1953’teki savaştan bu yana ülkelerinin tarihindeki en önemli olay ile karşı karşıya olduklarının farkında değil…

Tamamen rejim kontrolünde olan Kuzey Kore medyası geçtiğimiz son birkaç hafta içinde ‘emperyalist Amerika’ ile yapılan ‘müzakerelere’ ve ‘konuşmalara’ değinmekle yetindi.

Medya, Kim Jong-un’un sağ kolu olarak nitelenen General Kim Yong- chol’un ABD’yi ziyareti ve Kim Jong-un tarafından Trump’a gönderilen bir mektubu teslim etmesinden ardından zirvenin tarihini ve yerini belirtmeden iki ülke arasında bir toplantı yapılacağını duyurmakla yetindi.

Kuzey Kore medyası haberlerinde Kim’in Pyongyang’daki bir deniz ürünleri restoranına yaptığı ziyareti ön plana çıkarttı. Bu medya karartması zirveden önceki son saatlere kadar devam etti.

Gözlemciler de Kuzey Kore medyasının yapılacak zirveyi duyurmasını beklemiyordu. Zira genel strateji Kim ülkeye güvenli bir şekilde geri dönene kadar liderin hareketlerinin medya tarafından haber verilmemesi üzerine kurulu.

Donald J. ‘Trumbo’

Ancak Kuzey Koreliler medya alışkanlıklarını da kırarak dünyayı bir kez daha şaşırttı.

Kuzey Kore medyasının tanınmış yüzü spiker Ri Chun-hee bugün tarihi zirveyi duyurmak üzere Kuzey Kore ekranlarındaydı.

Ri Chun-hee, yedi dakikalık haber bülteninde öncelikle her zamanki gibi başarılı nükleer denememelere dair haberleri sıraladı. Ardından Singapur’daki tarihi zirveden bahsetti. Ayrıca ABD Başkanı’nın ismini ‘Donald Trumbo’ olarak telaffuz etmekten çekinmedi.

Ri Chun-hee, tam ve geri dönüşü olmayan nükleer silahsızlanma konusundaki Amerikan şartını duyurmaksızın zirvenin “Kore Yarımadası’nda kalıcı ve sürdürülebilir bir barış sağlamak adına” bir mekanizmaya ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

Haber bülteninde ‘yoldaş’ Kim’in çeşitli fotoğrafları yer aldı.

Singapur’da halk tarafından karşılanan Kim Jong-Un, Singapur Başbakanı ile ikametgâhında görüştü.

http://turkish.aawsat.com/2018/06/article55406708/tarihi-zirve-singapurda-basladi

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55406839/trump-ve-kimden-onemli-ve-kapsamli-anlasmaya-imza

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube