Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Tarihi değiştiren 6 tokalaşma - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Singapur’da düzenledikleri zirvede anlaşmaya varması sonrası tokalaşma görüntüleri tarihi bir an olarak kayıtlara geçti. Bu görüşme, geçmişte tarihin akışını değiştiren, 6 tokalaşmayı akıllara getirdi.

İşte tarihe damga vuran o tokalaşmalar; 

1- ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tokalaşması

Yakın tarihin en çok beklenen, en sıradışı olarak görülen zirvesi gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un yaklaşık 40 dakika baş başa görüştü. Liderler, heyetler arası görüşme ve çalışma yemeğinin ardından “kapsamlı bir belgeye” imza atmak için basının karşısına geçti. Trump burada “Bütün dünya için bu büyük sorunu çözeceğiz” derken, Kim Jong-un, “Dünya büyük bir değişim görecek” ifadesini kullandı.

Trump’ın dünya liderleriyle tokalaşması birçok kez alaycı yorumlara sebep olsa da Kim Jong-un ile tokalaşmasının Kore Yarımadası’na daimi barış getireceği umut ediliyor. Trump-Kim tokalaşmasının yanı sıra, daha önce dünyayı sarsan 5 tokalaşma daha yaşanmıştı.

2- Kim Jong-un ve Moon Jae-un tokalaşması

27 Nisan 2018 günü Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Mon Jae-un, iki ülkeyi birbirinden ayıran askeri sınır hattında buluştu. İkili, Kore Yarımadasına barışın gelmesi için yaptıkları görüşmeden el sıkışarak ayrıldı.

İki lider, Kore Yarımadası’nda daimi barış ve nükleer silahlardan arındırılması çalışmak üzere anlaştı. Liderler, ilerleyen zamanlarda bir zirve gerçekleştirme konusunda da uzlaşıya vardı.

3- Barack Obama-Raul Castro tokalaşması

Güney Afrika lideri Nelson Mandela’nın Aralık 2013’te düzenlenen cenaze töreninde bir araya gelmiş ve el sıkışmıştı. Bu iki ülke arasında yaşanan savaştan sonra yıllarca süren düşmanlığın ardından liderlerin ilk buluşmasıydı.

Obama ve Castro’nun el sıkışmasının ardından birkaç ay içinde ABD-Küba arasındaki ikili ilişkiler iyileşmeye başladı. Haziran 2015’te ise ilişkilerin normale dönmesi kararlaştırıldı.

ABD Başkanı Obama ise 2016 yılında Küba’nın başkenti Havana’ya bir ziyaret gerçekleştirerek, Küba’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.

Washington yönetimi, 2016 yılındaki ziyaretten sonra da Küba’ya uygulanan ambargoları kaldırmaya başladı. Son olarak hava yolları şirketleri Küba’ya seferleri başlattı.

4- Kraliçe Elizabeth-Martin MacGuinness tokalaşması

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, ülkesine karşı yıllarca savaşan İrlanda Cumhuriyet Ordusu (İRA) örgütünün lideri Martin McGuinness ile çatışmaları sonlandırmak için bir araya geldi.

27 Haziran 2012 yılında gerçekleşen bu görüşmede, iki taraf savaşın bitirilmesi için el sıkışmıştı.

Kameralara tarihi bir an olarak yansıyan bu tokalaşmanın ardından İRA lideri McGuinnes, şiddetin bitirilmesi için önemli roller oynamıştı.

5- Arafat-Rubin tokalaşması

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail arasında, ABD’nin arabuluculuğuyla, Norveç’in başkenti Oslo’da aylar süren gizli görüşmeler, “Oslo görüşmeleri” olarak anılıyor. Bu görüşmelerin sonucunda 13 Eylül 1993 tarihinde, Filistinli lider Yaser Arafat ile İsrail Başbakanı İzak Rubin, Washington’daki Beyaz Saray’ın bahçesinde bir araya gelerek el sıkıştı.

Dönemin ABD Devlet Başkanı Bill Clinton, iki liderin arasında girerek onlara sarılmıştı.

Oslo görüşmeleri sonrası Filistin’in ayrı bir devlet olma yerine özerk bir cumhuriyet olması kabul edilmişti. Ancak, Arafat ve Rubin el sıkışmasına rağmen anlaşma uygulanamadı.

İsrail Başbakanı İzak Rubin, bu görüşmeden 2 yıl sonra Yahudi bir fanatik tarafından öldürüldü.

6- Sedat-Begin tokalaşması

Mısır Cumhurbaşkanı Enver Sedat, 19 Kasım 1977 günü, İsrail’in başkenti Tel Aviv’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret, bir Arap liderin İsrail’e gerçekleştirdiği ilk ziyaret olmuştu.

Barış anlaşmasıyla sonuçlanan görüşme esnasında Sedat’ın İsrail Başbakanı Menahim Begin ile el sıkışırken çekilen fotoğrafları yayınlandı.

Sedat, bu ziyaretten sonra 1981 yılında bir Mısırlı subay tarafından askeri bir geçit töreni esnasında öldürüldü.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube