Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump'tan Kim Jong-un’a övgü - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Singapur’da düzenlenen zirveden sonra yaptığı açıklamada Kore Savaşı’nın yakında resmi olarak sona ereceğini açıkladı. Ayrıca Trump, Kuzey Kore lideri Kim’in bu genç yaşında ülkesine ettiği liderliğe de övgüde bulundu.

Trump, “Yakında savaşın gerçekten de biteceğinden umut duyabiliriz” ifadesini kullandı. 1950 – 1953 yılları arasında yaşanan savaşın ateşkesle sona erdiğini ancak barış anlaşması imzalanmadığına dikkat çekti.

ABD Başkanı ayrıca Kuzey Kore ile nükleer silahsızlanma müzakerelerini kolaylaştırmak için ABD’nin Güney Kore ile düzenlediği pahalı ve ‘provokatif’ askeri tatbikatları da durduracağını vurguladı.

ABD ve müttefiki Güney Kore düzenli olarak askeri tatbikatlara imza atıyor. Pyongyang’ın kendisine yönelik saldırı hazırlığı olarak nitelediği tatbikatlar Kuzey Kore’yi kızdırıyor.

Trump, savaş tatbikatlarının oldukça külfetli olduğunu vurgulayarak, “Maliyetlerin çoğunu biz ödüyoruz. Koşullar ve müzakereler ışığında savaş tatbikatlarının yapılmasını uygun bulmuyorum” dedi.

ABD Başkanı, Kuzey Kore’ye uygulanan yaptırımların ise devam edeceğini açıkladı. Trump yaptırımlar hakkında, “Nükleer silahlarla ilgili durum sona erdiğinde Pyongyang’a yönelik yaptırımlar da kaldırılacak” diye konuştu.

Tump ayrıca Kuzey Kore lideriyle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada ileride Pyongyang’ı ziyaret edeceğini belirtti.

ABD’li CNN haber ağı, Trump’ın “Bu ziyaret bir gün gerçekleşecek. O günü umutla bekliyorum” dediğini aktardı. Ziyaretin uygun zamanda gerçekleşeceği bilgisini verdi.

ABD Başkanı Trump açıklamasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’u Beyaz Saray’ı ziyaret edeceğini söyledi.

 

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55406810/kuzey-kore-medyasinin-trump-kim-zirvesiyle-imtihani

Kim Jong-un ile insan hakları başlığını görüştüğünü söyleyen Trump birçok yönden zor olan bu başlık üzerinde çalışacaklarını belirtti.

Trump, görüşme sırasında verdiği tavizler konusundaki bir soruyu “Buluşmayı kabul etmek dışında hiçbir şeyden taviz vermedim” diye yanıtladı.

Donald Trump, görüşme karşılığında nükleer silahsızlanma, rehin tutulan üç ABD’linin serbest bırakılması ve 7 ay boyunca balistik deneme yapılmaması için söz aldığını belirtti.

ABD Başkanı, Kuzey Kore liderinin bu genç yaşında ülkesine ettiği liderliğe de övgüde bulundu. Kim Jong-un’un imzaladıkları anlaşamaya uyacağına dair inancını dile getirdi.

https://turkish.aawsat.com/2018/06/article55406839/trump-ve-kimden-onemli-ve-kapsamli-anlasmaya-imza

Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ABD Başkanı ve Kuzey Kore lideri arasında imzalanan ortak bildiriyi memnuniyetle karşıladığını duyurdu. Bunu nükleer silahları olmayan bir Kuzey Kore’ye doğru atılan ilk adım olarak değerlendirdi. Şinzo Abe, “Bunu kapsamlı bir çözüm için de önemli bir adım olarak görüyoruz” ifadesini kullandı.

Japonya, Kuzey Kore’nin tam, uygulanabilir ve dönüşü olmayan bir nükleer silahsızlanma konusunda anlaşmaya varmasını istiyor.

Abe, casusluk eğitimi için Pyongyang tarafından kaçırılan tüm Japonların serbest bırakılması talebini gündeme getirdiği için Trump’a teşekkürlerini de sundu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube