Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran’da tartışmalı yasanın ertelenmesine tepkiler büyüyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/Şarku’l Avsat

İran’da parlamentosunda önceki gün “Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanını Engelleme Örgütü”ne katılıma ilişkin oylama yapılması ve yasanın 2 ay ertelenmesine karar verilmesinin ardından tartışmalar sürüyor.

Parlamentonun bu hareketi, Ruhani yanlısı medyayı kızdırdı. Basın yayın organları, muhafazakar Devrim Muhafızları’na yakın medyanın eleştirilerine karşı kampanya başlattı.

Haftalık basın toplantısında konuşan Hükümet Sözcüsü Muhammed Bakır Nubaht, parlamentonun, “Kara Para Aklama ve Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme”ye katılmasını gerektiren hükümet tasarısını askıya almasını eleştirdi.
Sözcü, Hasan Ruhani başkanlığındaki İran yönetiminin bu projesinin büyük önem taşıdığını vurguladı. Nubaht, terörizmin finansmanını önlemek için gereken bu yasaların uygulanmasına karşı çıkan iç tarafların baskısı altında tasarının askıya alınmasının kendilerini şaşırttığını söyledi. Muhammed Bakır Nubaht açıklamasında, İran’ın para aklamayı destekleyip desteklemediğini ya da teröristlerin insanlara ateş etmek üzere kullanacakları mermileri satın almaları için kaynak temin etmek isteyip istemediğini de sordu.

“İran kendi tanımını, BM sözleşmelerindeki taraflara bildirdi”

İran resmi haber ajansının (ISNA) haberine göre Sözcü Nubaht, terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda İran’ın kendi tanımını, Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmelerindeki ilgili taraflara bildirdiğini kaydetti.

Nubaht: Çoğunluğun neye inandığını görmeliyiz

Tasarının iki ay süresince askıya alınması ile ilgili yapılan bu ilk yorumda Muhammed Bakır Nubaht, “Parlamentoda çoğunluğun neye inandığını her durumda görmeliyiz” diyerek, hükümetin tasarıyı onaylanmasını beklediğine ve parlamentonun yasayı daha ciddiye almasını umduğuna işaret etti.

Nubaht: Kara para denetlemeleri devam edecek

İran’da şeffaflık ve yasadışı meselelere karşı mücadele yasalarına ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Nubaht, “Bu işi yapmalı ve kabul etmeliyiz. Vatandaşların banka hesaplarına bakmayacağımızı söylememiz, kara parayı da buna dahil edeceğimiz anlamına gelmez” dedi. Nubaht, bu yöndeki denetlemelerin önemini vurguladı.

Irakci de yasanın ertelenmesine tepkili

Önceki gün de Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakci, yasanın ertelenmesine tepki göstererek İran’ın “Kara Para Aklama ve Terörün Finansmanını Engelleme Örgütü”ne katılmayı reddetmesi halinde yeni ekonomik yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğini öne sürmüştü.

Öte yandan baız isimler taraf, tasarının Devrim Muhafızları ve onun kolu İran Kudüs Gücü’nün çıkarlarını tehdit ettiğini de ileri sürdü. İran’ın Hizbullah gibi silahlı gruplara desteğini de sınırlayacağı iddia edildi.

Diğer yandan, İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, ülkenin çıkarına işaret ederek, İran’ın ‘Terörizmin Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşme’ye katılımıyla, bazı önemli parçalarının İran’da uygulanabileceğini ifade etti.

Ülkenin en büyük muhafazakar gruplarından biri olan Kum kenti topluluğu (Society of Seminary Teachers of Qom), parlamentodaki oylama öncesinde Meclis Başkanı Ali Laricani ile görüşmelerde bulundu.

İran basınında yer alan haberlerde açıklamalarına yer verilen Milletvekili Mahmud Recebi, “Bu yetkililer, uluslararası anlaşmanın parlamentodan geçişinin İran’da ekonomik açıklığa yol açtığına inanıyorlar. Bu sadece ekonomik açıklığa yol açmaz. Ayrıca bir yaptırım paketine de sebep olur” ifadelerini kullandı.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Sözcüsü Hüseyin Nakvi, pazar günkü oylama öncesinde yaptığı açıklamada, İran’ın katılımının yaptırımları etkilemeyeceğini ve terörizme finansal desteğini ele alan uluslararası yasaların, ‘İran’ı bir açmaza sürükleyeceğini’ öne sürmüştü.

Bununla birlikte altın ve dolar fiyatlarındaki yükseliş haberleri son iki günde yeniden İran’ın haber sitelerindeki ilk sıralarda yer almaya başladı. Tahran’ın eski Belediye Başkanı Muhammed Bakır Galibaf’a yakın Fararu haber sitesine göre, İran’ın uluslararası sözleşmeye katılımı konusundaki tartışmalar, doların yeniden yükselişe geçmesine sebep oldu.

Reformistlere yakın İranlı İşçiler Ajansı’nın (İLNA) haberine göre, kayıt dışı piyasalardaki dolar fiyatı yükselirken, fiyatlar 6 bin 700 tümen ile 7 bin 800 tümen arasında değişti. İran para birimi son beş ayda dolar karşısında yaklaşık yüzde 40 oranında büyük bir düşüş yaşadı.

Diğer yandan İran Parlamentosu Araştırmalar Merkezi Başkanı ve milletvekili Kazım Celali, rejimin, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FATF) eylem planının uygulanması üzerine bahis oynadığını söyledi. Celali, İran müzakere heyetinin anlaşmadaki seviyesinin düşük kaldığını da sözlerine ekledi.

Önceki gün yapılan oylamada 138 vekil, İran’ın söz konusu uluslararası örgüte katılmasının ertelenmesi yönünde, 103 vekil ise katılımın gerçekleşmesi yönünde oy kullanmış, 6 vekil ise çekimser kalmıştı.

Böylece parlamentoda yapılan oylama sonucunda, hükümete muhalif muhafazakar milletvekilleri, İran’ın örgüte üyeliğini ‘şimdilik’ engellemiş oldu. Yeni oylamanın, 2 ay sonra yapılması bekleniyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube