Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kadirov, Muhammed Salah’tan politik olarak yararlandı mı? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya’da İltimasla Mücadele Ağı yöneticisi Piara Powar, “Geçtiğimiz sezon Liverpool ve Premier Lig’in en skorer ismi olan Mısırlı yıldız Muhammed Salah, Rusya’daki ilk antrenmanından önce, kendisi ile birkaç fotoğraf çeken Çeçen lideri Ramazan Kadirov tarafından politik olarak kullanıldı” dedi.

Mısır ekibi, FIFA 2018 Dünya Kupası hazırlıkları için Kadirov rejiminin insan hakları ihlallerine karıştığı iddiasıyla yoğun eleştirilere maruz kaldığı Çeçenistan’ın başkenti Grozni’de bulunuyor.

“FIFA büyük bir hata yaptı”

Powar, konu hakkında BBC’ye yaptığı açıklamada, “FIFA, Çeçenlerin Grozni’de bir Dünya Kupası ekibine ev sahipliği yapmalarına izin vererek “büyük bir hata” yaptı” dedi.

Kadirov suçsuz olduğunu savunmuştu

Kadirov, bu yılın başlarında BBC ile yaptığı röportajda, insan hakları ihlalleri ile ilgili sicilinin temiz olduğunu savunmuş ve Çeçenistan’daki yargısız infaz ve işkence raporlarının “uydurma” olduğunu söylemişti.

FIFA, insan haklarının korunmasına olan bağlılığını sürdürdüğünü söyleyerek, bu yılın başlarında yaptığı açıklamada, “Mısır Futbol Federasyonu’nun Grozni’deki ana kampını belirleme seçiminin insan hakları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacağına inanmak için hiçbir neden yok” dedi.

“Endişelerimizi dile getirdik”

Bununla birlikte, İltimasla Mücadele Ağı yöneticisi yaptığı açıklamada “Çeçenistan’ın takımlar için uzun süreli bir antrenman merkezi olması konusunda endişelerimizi dile getirdik. Çünkü Kadirov’u tanır ve o bölgeyi yönetme şeklini bilirseniz Muhammed Salah’ı politik olarak kullandığını anlarsınız” dedi.

Yönetici, “FIFA’nın, Çeçenlerin bir Dünya Kupası takımına ev sahipliği yapmasına izin vererek büyük bir hata yaptığını düşünüyorum” dedi.

Bu açıklama, Uluslararası Af Örgütü’nün Salah ile resminin “bütünüyle sporla ilgili olduğunu ve politik hiçbir ima taşımadığını” doğruladığı bir zamanda geldi.
“Kadirov, Salah ile fotoğraf çekmeyi bir şansı olarak gördü”

Uluslararası Af Örgütü’nün Politika ve Hükümet İşleri Bölüm Başkanı Alan Hogarth, “Ramazan Kadirov her zaman, Salah ile fotoğraf çekmeyi bir şansı olarak gördü. Fakat Liverpool ve Mısır hayranları bu keyifli resmin ötesine bakmak zorundalar” dedi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube