Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM, Lübnan'da çalışanlar için vizeleri askıya alma kararını gözden geçirme çağrısında bulundu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM, Lübnan’da çalışanlar için vizeleri askıya alma kararını gözden geçirme çağrısında bulundu

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in yabancı işçilerin ikametini yenileme başvurularını durdurma kararı vermesinden bu yana ilk yorumunda, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNCHR), Lübnan’a kararını tekrar gözden geçirme çağrısında bulundu.

UNCHR, yabancı uyrukluların çalışma haklarının korunmasını talep ederken, mültecilerin geri dönüşlerinin teşvik edilmesi gerektiğini de belirtti.

UNHCR yayınladığı yazılı açıklamada, “Lübnan’la, mülteci krizine karşı güvenli, uygun ve sürdürülebilir çözümler bulmak için yakından çalışmanın önemini” vurguladı. Kuruluş, “Dışişleri Bakanı’nın kararının hızlı bir şekilde gözden geçirilmesi” için çağrıda bulundu.

Kurum açıklamasında Dünyanın her yerinde mültecilerin haklarının korunması gerektiği, özellikle de evlerine dönme kararının özgür iradeleriyle mülteciler tarafından verilmesi gerektiği hatırlatıldı.

UNCHR ayrıca kendi üyeleri için ikamet izinlerini askıya alan Bakan Basil’in kararı hakkında endişesini dile getirdi. “Karar, personeli ve ailelerini doğrudan etkilemektedir. UNCHR komisyonu Lübnan’da etkin bir şekilde koruma ve çözüm sağlamak için çalışabilmeleri gerekir” ifadeleri kullanıldı. UNCHR açıkalması şöyle devam etti: “Lübnan hükümetini desteklemeyi ve bir milyondan fazla yerinden edilmiş Suriyeli’yi barındıran Lübnan’ın karşı karşıya olduğu muazzam mücadeleyi yöneten toplulukları desteklemeyi hedefliyoruz. Birleşmiş Milletler ve Lübnan dışından gelen mülteciler için uluslararası çözümler bulmak için çabalarını sürüdürüyoruz.”

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube