Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suriye’den Golan Tepeleri yakınlarına askeri hazırlık - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Şam destekçisi bölgesel koalisyonda yer alan komutanlardan biri tarafından yapılan açıklamaya göre, Suriye ordusu, İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri yakınındaki sınırda uçaksavar savunmasını hızlandırdı.

Suriyeli olmayan komutan yaptığı açıklamada, ek savunma tedbirlerinin önümüzdeki günlerde konuşlandırılacağını belirtti. Komutan Reuters’e kimliğinin açıklanmaması şartıyla verdiği demeçte, İsrail’e karşı hava savunma sistemini yeniden kurulması amacıyla Rus yapımı ‘Pantsir-S1’ uçaksavar topçu sistemlerinin bölgeye konumlandırılmasının planlandığını kaydetti.

Suriye’deki savaş İsrail yakınlarına dayandı

Şarku’l Avsat’ın bölgeden edindiği bilgilere göre, Suriye’deki savaş son haftalarda İsrail için büyük önem taşıyan bölgenin yakınlarına doğru ilerledi. Geçtiğimiz yıl, ABD ve Rusya’nın verdiği teminatla gerginliğin azaltılması için bir anlaşma yapılmıştı. Ancak geçtiğimiz ay İsrail, İran güçleri ve Şam’ı Suriye’den Golan Tepeleri’ne füze saldırıları düzenledikleri gerekçesiyle suçlarken Suriye’de İran destekli bölgelere yoğun hava saldırısı düzenledi.

Rejim operasyon hazırlığında

Suriye rejimi, İsrail ve Ürdün sınırındaki bölgeleri kontrol eden silahlı gruplara ayrı bir operasyona hazırlanırken, Washington geçtiğimiz ay herhangi bir ateşkes ihlali olması halinde, buna ‘sıkı ve uygun bir eylem’ ile karşılık vereceği konusunda uyarıda bulundu.

Bölgede DEAŞ engeli

Reuters’e konuşan komutan Suriye’nin güneybatısındaki askeri operasyon hazırlıklarının tamamlandığını söyledi. Ancak bununla birlikte hükümet güçleri şu anda rejim güçlerinin kontrolü altında bulunan Süveyda kasabası yakınlarında DEAŞ terör örgütü üyelerinden oluşan küçük bir grubu bölgede silmeye çalıştıklarını belirtti.

İsrail, sınırda Hizbullah’ı istemiyor

İsrail, Hizbullah gibi İran destekli grupları ve İran güçlerini, sınırdan ve genel olarak Suriye’den uzak tutmak istiyor. Ancak Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, geçtiğimiz hafta Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in hayatta kalmak istediği sürece grubun Suriye’de kalacağını söyledi.

Muhalifler anlaşmadan yana

Suriye’nin güneybatısındaki muhalif güçler, ABD ve Ürdün’ün Rusya’yla yapacağı gerginliği azaltma anlaşmasını desteklemeye kararlı olduklarını söyleyerek, rejim güçlerinin bölgede yapabileceği herhangi bir operasyon ihtimalini azalttılar. Ancak her an bir saldırı olasılığına karşın hazır olduklarını belirttiler.

Suriye’nin güneybatısındaki muhalif guruplardan Genç Sünni Güçler komutanı Albay Nassim Ebu Arra, Reuters’a verdiği demeçte, muhalif güçlerin Pazartesi günü ortak bir askeri komuta oluşturduğunu söyledi.

İsrail, Golan Tepeleri’nde tatbikat yaptı

Öte yandan İsrail işgali altındaki Suriye’nin Golan Tepeleri’nde İsrail ordusu pazar günü sürpriz bir tatbikat gerçekleştirdi. Bu tatbikatla Suriye ordusuna, ani bir saldırı yapılabileceği ve derhal savaş durumuna geçilebileceği mesajı iletildi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bu ay içerisinde yaptığı açıklamada, hükümetin, Suriye’nin güneybatısındaki muhaliflerin kontrol ettiği alanlarda savaşçıların devletin egemenliğini kabul ettiği veya bölgeyi terk etmeleriyle sonuçlanan bir çözüm yolu sunmayı hedeflediğini belirtmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube