Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İsrail yerleşimcilerin 15 evini yıkıp, 350 yeni konut inşa ediyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İsrail polisi, Filistinliler tarafından açılan davanın ardından, arazinin Filistinlilerin özel toprakları olduğu kanıtlandıktan sonra alınan mahkeme kararına rağmen Mesar el Aba mahallesindeki Filistinlilere ait bir arazi üzerinde bulunan yerleşim birimini yıkarak yerleşimcileri tahliye etti.

Bölgeye toplanan yaklaşık bin 200 yerleşimci tahliyeyi engellemeye çalıştı. Polisle yerleşimciler arasında çıkan arbedede 3 kişi yaralandı, 2 kişide gözaltına alındı.

350 konuttan oluşan yeni bir konut projesi başlatılacak

İşgal makamları yerleşimcilerle 60 milyon şekel (19 milyon dolar) gibi yüksek bir fiyatla anlaşma sağlarken onlar için arazinin birkaç yüz metre ilerisinde 350 konuttan oluşan yeni bir konut projesi başlattı.

Hükümetteki birçok bakan ve sağcı milletvekili, yerleşimcilerle destek verirken Dışişleri Bakan Yardımcısı Tzipi Hotovely, yıkımı yargının işlediği bir rezalet olarak nitelendirdi.

“Bu süreç adaletsizliktir”

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile birlikte çalışan Hotovely, sosyal medya hesabından “Bu süreç bir adalet uygulaması değil, adaletsizliktir. Hükümet, Yüksek Mahkeme tarafından yıkılan evlerin yerine daha büyük bir mahalle inşa edecek. Ancak acı ve leke kalmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı gösterilere katıldı

Adalet Bakanı Ayelet Shaked, vatandaşlara destek için gösteriye katıldı. Shaked sosyal medya hesabından “Tahliye operasyonu korkunç bir şeydir. Yıkımın yapılması gereksizdir. Ancak bu yıkım gücümüzü daha da arttıracak. Aileler için yeni bir alan hazırladık. Ayrıca 350 yeni konut birimi projesinin onaylanması için çalışıyoruz” ifadelerini paylaştı.

“Bu olay herkes için zor bir durum”

Eğitim Bakanı Naftali Bennett “Bu olay vatandaşlar ve ülkedeki yerleşim süreci ile ilgili olan herkes için zor bir durumdur. Bunun sadece çılgınca bir kara olduğu söylenebilir” ifadelerini kullandı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube