Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

“Hudeyde’nin özgürleştirilmesi, Yemen’deki insani mağduriyetleri sınırlayacak” - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, Yemen’in batısındaki stratejik Hudeyde limanının İran destekli darbeci Husi militanlardan kurtarılmasının ülkedeki insani mağduriyetlerin giderilmesinde büyük bir rolü olacağını söyledi.

Konuya ilişkin Yemen resmi haber ajansına (SANA) bir açıklama yapan el-İryani, “Husi militanlar Hudeyde limanında kontrolü sağlamalarını limana gelen malları yağmalak ve bu malları meşru hükümete karşı darbelerini finanse etmek için kullandılar” dedi.

El-İryani, açıklamasında, Hudeyde limanının darbenin başından beri Husi militanlar tarafından İran’dan gelen balistik füzelerin ülkeye sokulması ve silah kaçakçılığı için kullanıldığını sözlerine ekledi.

Husi militanlarının Hudeyde limanına gelen insani yardımların büyük kısmına el koyduğunu belirten el-İryani, “Hudeyde’nin özgürleştirilmesi, Husileri siyasi çözüm masasına oturmak zorunda bırakacak” şeklinde konuştu.

El-İryani, ayrıca, Yemen’in batı sahilinin tamamen kontrol altına alınmasının Kızıldeniz’deki terör tehdidini bitirmek, uluslararası ticaret yollarını güven altına almak ve Yemen halkına güvenli bir şekilde insani yardım ulaşmasını sağlamak açısından da büyük önem taşıdığını dile getirdi.

Husi militanlarının Hudeyde limanına zarar vermemeleri konusunda uyaran El-İryani, oluşacak zararlardan Husileri sorumlu tutacaklarının altını çizdi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube