Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM İsrail’in Gazze’de orantısız güç kullanmasını kınadı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Gazze Şeridi’nde Filistinli sivillere karşı orantısız güç kullanan İsrail’i kınayan tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

Kurul, ABD’nin, bu şiddet eylemlerinden Hamas’ı sorumlu tutma talebini ise reddetti.

Arap ülkeleri tarafından sunulan tasarıya ABD karşı çıkmıştı.

İsrail’i kınayan tasarıyı 120 ülke kabul etti

Dün yapılan oylamada, karar tasarısı 120 oyla kabul edildi. Karara 8 ülke karşı çıkarken, 45 ülke çekimser kaldı. Elde edilen bu sonuçla, tasarı oy çokluğuyla kabul edilmiş oldu. Aralarında, Libya ve Türkmenistan gibi İslam ülkelerinin de bulunduğu toplam 20 ülke oylamaya katılmadı.

BM’den Filistin halkı için koruma talebi

Karar, İsrail kuvvetlerinin Filistinli sivillere karşı aşırı, orantısız ve gelişigüzel güç kullanımını kınıyor. Ayrıca, Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinliler için koruma tedbirleri alınması talep ediliyor.

Mart ayı sonundan bu yana, işgal altındaki Gazze şeridinde çıkan olaylarda, 129 Filistinli İsrail kurşunuyla hayatını kaybetti.

ABD, Filistin halkı için koruma talep eden BM Güvenlik Konseyi tasarısını 1 Haziran’da veto etmiş; ardından Arap ve İslam ülkeleri, karar metnini BM Genel Kurulu’na sunmuştu.
BM Genel Kurulu kararları, Güvenlik Konseyi’nin aksine bağlayıcı değil ve veto ediliyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Filistinliler için ‘uluslararası koruma mekanizmasının’ kabul edilmesi için öneriler hazırlama çağrısında bulundu.

Filistinlilerin talep ettiği uluslararası korumanın, gözlemci bir heyet gönderilmesi mi yoksa barışı koruma gücü mü olduğu bilinmiyor. Ancak her iki görev için de BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) onayı gerekiyor. Bu da ABD’nin veto hakkı bulunması nedeniyle uzak bir ihtimal olarak görülüyor.

Mansur: İstediğimiz şey basit, sivillerin korunması!

Bu duruma ilişkin konuşan Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, BM Genel Kurulu’nda, aslında basit bir şey istediklerini söyleyerek sivillerin korunması talebini yineledi.

Öte yandan Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da Genel Kurul’a hitabında, tasarının “uluslararası hukuktan yana olmakla ilgili” olduğunu belirtti. Sinirlioğlu, tasarının, ‘Filistinlilere, dünyanın onların acılarını umursadığını göstermek’ açısından önemli olduğunu kaydetti.

Bu arada Fransa da kararı onaylayan 12 Avrupa Birliği (AB) üyesi arasında yer aldı. Oylamada İngiltere, İtalya, Polonya’nın yanı sıra 13 AB ülkesinin ‘çekimser’ kaldığı görüldü. Çin ve Rusya ‘evet’ oyu verdi. Tasarıya karşı çıkan ABD ve İsrail dışında, Avustralya, Togo, Nauru, Micronezya, Marşal Adaları ve Solomon Adaları da ‘hayır’ oyu verdi.

ABD’nin tasarıya Hamas’ın da dahil edilmesi isteği sonuçsuz kaldı

Öte yandan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, kararın ‘taraflı’ olduğunu öne sürerek tasarıya tepki gösterdi. ABD’nin, tasarıya Hamas’ın da dahil edilmesine ilişkin verdiği değişiklik teklifi ise, 62 evet, 58 hayır, 42 çekimser oya rağmen 3’te 2 çoğunluk sağlanamadığından sonuçsuz kaldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube