Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Macron: İtalya’yı incitmek istemedim - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Aquarius isimli göçmen gemisi nedeniyle iki ülke arasında yaşanan gerilimin ardından dün bir telefon görüşmesi yaptı.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un dün akşam gerçekleşen telefon görüşmesinde ‘İtalya’yı ve halkını kızdıracak herhangi bir açıklamada bulunmadığı’ belirtildi.

Görüşmede Aquarius gemisinin durumu ele alınırken, Fransa ve İtalya’nın etkin bir göçmen politikası izlemek için kendi aralarında ve diğer Avrupa ülkeleriyle işbirliğini derinleştirmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada tarafların Haziran ayı sonunda toplanması beklenen bir sonraki Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nde göçmen politikasına yönelik yeni girişimleri ele alma konusunda anlaştığı kaydedildi.

Macron ve Conte, ülkelerinin risk altındaki göçmenleri korumaya ilişkin kurtarma operasyonları düzenlemeye devam edeceğini vurgularken, Fransa Cumhurbaşkanı’nın Conte’ye, ‘AB’nin İtalyan halkı ile daha güçlü bir dayanışma içinde olması gerektiğini her zaman savunduğunu’ söylediği aktarıldı.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada ayrıca iki lider arasında yarın yenmesi planlanan öğle yemeğinin zamanında gerçekleşeceği belirtildi. Açıklamada, ‘’İki lider Cuma günü öğle saatlerinde önce çalışma yemeği ardından da basın toplantısı için Paris’te bir araya gelecek’’ denildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube