Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin yönetiminden ‘yaptırımların kaldırılmasını’ talep eden yürüyüşleri engelleme kararı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin yönetimi, Gazze Şeridi’nde ‘yaptırımların kaldırılması ve çalışanların maaşlarının tam ödenmesi’ için 3.’sü düzenlenecek yürüyüş öncesinde, gösterileri “geçici” olarak engelleme kararı aldı. Kararın, Ramallah merkezde yapılması planlanan ‘yürüyüşün düzenlenmesine saatler kala alınması dikkat çekti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın vilayetlerden sorumlu yardımcısı İsmail Cebr, valiliklere gönderilen genelgede, “Vatandaşların kendilerini ifade etme hakları ve kanunların işleyişine saygı duyularak, mevcut şartlar dolayısıyla vatandaşların günlük işlerinin kolaylaştırılması ve bayram döneminde hayatın normal akışının bozulmaması için yürüyüş ve gösterilere izin verilmeyecek” ifadesini kullandı.

İsmail Cebr genelgede, söz konusu dönem sona erdiğinde yasa ve yönetmeliklere uygun olarak çalışmaların devam edeceğini de vurguladı.

Filistinli grup ve STK’lar, gösterilerin engellenmesine tepkili

Filistin yönetiminin aldığı karar, tepkiyle karşılandı.

Hamas ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin içinde olduğu Filistinli gruplar ve sivil toplum kuruluşları (STK) gösterileri engelleme yönünde alınan kararı reddederek, ‘yaptırımların kaldırılması’ için Gazze Şeridi’nde barışçıl protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu merkezinde bir araya gelen STK’lar, “Vatandaşların barışçıl bir şekilde toplanma ve görüşlerini açıklama hakkı, Filistin Temel Yasası ve uluslararası insan hakları standartlarına uygun olarak garanti altına alınmıştır” ifadelerinin yer aldığı bir bildiri yayınladı.

STK’lar, Gazze Şeridi’nde yaptırımların kaldırılmasını talep eden bu barışçıl harekete katılımı arttırma çağrısında bulunurken, vatandaşların ızdırabına son verilmesi için siyasi bölünme durumuna hızlı bir şekilde son verilmesini de istedi.

Yürüyüşe katılanların güvenliğinin Filistin hükümeti ve polisinin sorumluluğunda olduğunun altı çizilen bildiride, Filistin Başbakanı Rami Hamdallah ve Devlet Başkanı Mahmud Abbas’tan katılımcıları koruma ve ifade özgürlüğü ile barışçıl toplanma özgürlüğünü sağlama çağrısında bulunuldu.

Hamas ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de kararı kınadı

Hamas da Ramallah’da yapılacak gösterinin engellenmesi yönündeki kararı kınadı. Sözcü Hazım Kasım, “Özgürlükleri bastırma politikası ve Filistin yasalarının ihlali devam ediyor. Halkımız görüşlerini ifade etme hakkından mahrum bırakılıyor. Ayrıca bu karar, yönetimin cezalandırıcı yaptırımlara devam etme niyetini de ortaya koyuyor” diyerek alınan karara itiraz etti.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi de söz konusu kararı kınayarak, “Yürüyüşlerin organize edilmesi veya toplantı yapılmasını önleme kararı, ifade özgürlüğünü ve barışçıl toplanma hakkını güvence altına alan temel yasayı ihlal ediyor. İktidarın organları, hukuka uygun olan barışçıl toplantıları önleme konusunda yetki sahibi değildir. Yasalarla korunan kitle hareketini durdurmayı başaramayacaklar” açıklamasında bulundu.

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC), önceki gün de Batı Şeria’daki Filistin hükümetini, “Gazze’ye yönelik yaptırımları” nedeniyle istifaya çağırmıştı.

Filistinliler ise geçtiğimiz günlerde, Filistin Yönetimi’nin Gazze Şeridi’ne uyguladığı yaptırımları Batı Şeria’nın Ramallah kentinde protesto ederek, Gazze Şeridi’nde çalışan memurların maaşlarının biran önce ödenmesini talep etmiş ve bölgedeki olumsuz gidişattan Mahmud Abbas’ı sorumlu tutmuştu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube