Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hindistan, İran’a yapılan petrol ödemelerini askıya alacak - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hindistan Devlet Bankası, İran’dan gelen petrole karşılık yapılacak ödemeleri, Kasım ayı itibarıyla askıya almaya hazırlanıyor.

Ülkenin en büyük bankasının aldığı söz konusu karara ilişkin açıklama, Hindistan Petrol Şirketi’nin Finans ve Mali İşler Müdürü’nden geldi. Yetkili, İran’dan yaptıkları ham petrol ithalatının (Tahran’ın ihracatının) Ağustos sonu olumsuz etkileneceğini açıkladı.

Yerel rafinericiler, İran’dan petrol alımlarını euro olarak ödemek için ülkenin en büyük bankası olan Hindistan Devlet Bankası ile Almanya’daki bulunan Avrupa-İran Bankası’nı kullanıyor.

Dünyanın en büyük rafinerisinin sahibi Reliance Industries şirketi, İran’dan petrol ithalatını durdurmayı planlarken, Rus Rosneft’in yan kuruluşu olan Nayara Energy bu ayki alımlarını azaltmayı planlıyor.

İran petrolünün Çin’den sonraki en büyük alıcısı olan Hindistan, bir önceki yaptırımlar sırasında Tahran ile ticari ilişkilerine devam etmiş ancak Amerikan yaptırımlarından kaçınmak için ham petrol ithalatını azaltmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta İran ile yapılan nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından Tahran ile ticari faaliyetlerini sürdüren kuruluşlara 180 gün içinde yeniden yaptırım uygulayacağını açıklamamış; bu sebeple birçok şirket, İran’la çalışmalarını durdurma kararı almıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube