Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan, beIN SPORTS’un yayınları nedeniyle FIFA’ya başvurdu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Dünyası spor camiası (oyuncular, yorumcular ve hukukçular) Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) Genel Sekreterine, beIN SPORTS’un spiker, yorumcu ve analistlerinin spor programlarında siyasi yorumlarda bulunmalarının ardından “beIN SPORTS Katar” kanalları aleyhinde protesto içerikli mesajlar gönderdi.

beIN SPORTS analistleri, Suudi Arabistan Milli Takımının Dünya Kupası açılış maçında Rusya ile karşılaşmasının ardından, Riyad yönetimini karalamak için politik meseleleri istismar etti. Bu tavır, Arap medya organlarında geniş yer bulurken, beIN SPORTS’da çalışan bazı spikerler, siyasi meselelere dair mesnetsiz suçlamalar içeren alaycı sözleriyle Suudi Krallığı, Suudi takımı yetkilileri ve oyuncularına saldırıp, Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve FIFA yasalarını ihlal ettiler.

İnternet üzerinden kampanya başlattılar

“Siyasetsiz Futbol” sloganını kullanan birtakım girişimciler, tüm futbol severleri http://www.sports4everyone.org adresine girerek kampanyaya destek vermeye davet etti.

Sporu politikaya çevirdiler

En önemli sorumluluklarından biri spordaki nezaketi ve dürüstlüğü muhafaza etmek olan FIFA, söz konusu ihlalleri durdurması için çeşitli taleplerle karşı karşıya kaldı. Kampanyanın başlatıcıları, beIN SPORTS kanallarının sporu bariz şekilde politikaya çevirdiğini vurguladı.

FIFA’nın, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Uluslararası Müsabakaların özel yayıncısı olan kanalın aleyhinde, ceza gerektiren sistematik bir ihlal yaptığı gerekçesiyle acil bir girişimde bulunması isteniyor.

“Siyasetsiz Spor” girişiminin organizatörleri, FIFA’nın Katar kanallarının aşırılıklarına karşı olan sessizliğinin, sporun siyasallaşmasına kapı aralayacağını belirtti ve bu sessizliğin uluslararası örgütlenme ilkelerine olan güveni sarsacağını vurguladı.

“Profesyonel olmayan uygulamalar”

Suudi Spor Federasyonu pazar günü yayınlanan bir açıklamada, beIN SPORTS kanallarını, “Küresel olarak üzerinde anlaşılan gerçek kavramının ve misyonunun dışına çıkmak, ahlaksız ve profesyonel olmayan uygulamalarını takip etmekle” eleştirdi.

“2018 Dünya Kupası kapsamında açıkça görülüyor”

beIN SPORTS kanallarının çalışmalarını, “Sporla ilgisi olmayan politik ve entelektüel mesajları, nefreti kışkırtan ve özellikle futbol müsabakalarını deforme eden bir şeye dönüştürmekle” suçlayan federasyon açıklamanın devamında, “Her ülkedeki siyasi huzursuzluk ve çekişmenin gözetleyicisi olan kanalın, devlet desteğiyle terörizmi destekleyen programlar yaptığı, 2018 Dünya Kupası kapsamında açıkça görülebilir. Kanal, analistleri ve misafirlerinin iğrenç hedefleriyle, Suudi ekibinin kaybını güvenilir bilgi akışı ve iş etiği gözetilmeksizin istismar etti. Yine kanal, siyaseti sporla aşılamak ve nefreti teşvik etmek için kendi amaçlarına hizmet eden bir girişimde bulundu. Ne yazık ki, kanalın analistleri ve misafirleri yüzlerinden haya perdesini kaldırdılar ve mesleğin onurunu ve değerlerini iğrenç bir şekilde terk ettiler” dedi.

Federasyondan önemli çağrı

Suudi Futbol Federasyonu, ucuz olarak nitelendirdiği beIN SPORTS kanallarının bu yaklaşımını reddettiğini vurguladı ve Arap dünyasındaki tüm onurlu medya personelini, mesleğin değerlerine, medyanın güvenilirliğine zarar verenlere ve halklar arasında nefret uyandırılmasına karşı tavır almaya davet etti.

Suudi Federasyonu, sporun mesaj ve değeri karşısında yer alan bu çarpıklığa karşı durmak için yüksek medya mesleğini bu türden gereksiz uygulamalardan caydırmak adına kıtasal, bölgesel ve küresel medya kuruluşlarına hitap edeceğini bildirdi. Federasyon, spor medya kuruluşlarının bu ahlaksız harekete karşı net bir pozisyon almasının önemini vurguladı.

Ayrıca federasyon, “Futboldan sorumlu şemsiye” olarak nitelendirdiği FIFA’yı, bu olaya müdahale etme çağrısında bulundu.

“Spora siyaseti bulaştırmak FIFA’nın ilkelerine tezat”

Spor hukuku uzmanı Ömer Huli, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, “Spora siyaseti bulaştırmak, dünyadaki çeşitli kuruluşlar tarafından yönetilen tüm spor sistemlerinin ve özellikle sporun doğası gereği her türlü anlaşmazlıktan uzak kalması gerektiğini vurgulayan FIFA’nın ilkelerine tezat oluşturuyor” dedi.

FIFA’nın dünyadaki en büyük futbol organizasyonu olduğunu söyleyen hukuk danışmanı avukat Halid Ebu’r-Raşid, futbolun ilişkilerin her yönüyle geliştirilmesine ve devletler arsındaki sevginin güçlendirilmesine olan katkısını vurgularken, “FIFA, spor ve politikanın birbirine karışmasına engel olur. FIFA bunu her durum ve koşulda vurguluyor” açıklamasında bulundu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube