Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Bir tek Hudeyde, başka bir şey değil - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’i Husi milisleri ve Ali Abdullah Salih gruplarından kurtarmak amacıyla yapılan “Kararlılık Fırtınası Operasyonu” başladığından beri en önemli anlardan birindeyiz. Hatırlatmak isterim, Ali Abdullah Salih önce Husilerle birleşmiş, ardından hatasından dönmek isterken Husiler kendisini aleni ve vahşi bir şeklide avlayıp yem etmişlerdi.

Günün önemi Hudeyde şehrinin, il, şehir, hava alanı ve liman olarak, özgürlüğüne kavuşması anına yaklaşmış olmamız oldu.

Bilenler bilir, Hudeyde limanı, Husilerin yiyecek, silah ve diğer malzemelerin temini için ana liman görevini temsil ediyor…

Birleşmiş Milletler, limanı Husilerin denetiminden almayı tekrar tekrar reddetti ve neyin liman dışına çıktığını ve girdiğini kontrol etmeyi de defalarca reddetti. BM her defasında şu gerekçeyi ebediyen öne sürüyordu: İnsani durum(!) ve ne hikmetse BM bu uyarıyı sadece tek yönlü veriyordu: Koalisyona, Yemen’in meşru güçlerine, ulusal direniş güçlerine, Cumhuriyet Koruyucularına (Tarık Salih Grubuna) ve elbette Devlet Milislerine…

Ne batıda ne de uluslararası alanlarda, hassasiyet ve ince düşünceye şahit olmadık! İngiliz «Oxfam», «BBC» ve benzeri platform ve organizasyonlar, sağ olsunlar, bu hassasiyeti Husilere karşı bir türlü göstermedi!

Meşru kuvvetlerin ve Husi karşıtlarının ilerlemesini durdurmak için Husiler ‘insani durum’ adı altında bir fırtına yaratmaya çalışıyor.
Husiler bu kartı kullanırken sivillerin arasında yaşamayı, halka gelen yardımları kesmeyi ve hayatlarını bilerek ve planlayarak daha kötü yapmayı sürdürüyor…. Hurafelere inanan ve dini hiyerarşiye dayanan bir örgüt olan Husiler için bunlar asla garipsenecek bir şey değil.

Husiler, ve batı ve şark şeytanları ve plan koyucuları, Hudeyde operasyonunun yol-yordam arayan yeni bir göç dalgası yaratacağı telinden çalıyor, batı da ‘aman, eksik olsun’ diyor, tabii ki.

Her hal ü karda, Askeri ilerleme insani operasyonlarla bire bir yürümekte… Çünkü, her şeyden önce, günahsız sivillerin ölümünün önüne geçmek istendi, ikinci olarak ta Husiler ve desteklerinin Yemenlilerin acıları üzerinden prim yapmalarını önlemek için.

Askeri uzmanlara göre, Hudeyde hava alanının özgürleştirilmesiyle, Hudeyde Şehrini başkent Sana‘ya bağlayan stratejik önemi olan Kilo 16’ yolu kontrol altına alınarak şehir içinde ve limanda bulunan milislere gelen desteğin durdurulması anlamına geliyor.

Burada önemli olan, aslında tek önemli şey olan şudur:, çünkü elense yapan ve nemelazımcı doğudaki acemlerle batıdaki Frenkler işlerimize müdahale etmeden ve tekerimize çomak sokmadan her günü, hatta her anı sahada yeni gerçekler üretmek kullanmamız lazım.

Çünkü Hudeyde kapıların kapısıdır.

Mişari Zeydi

Mişari Zeydi

Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

More Posts