Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Petrol fiyatları dünya genelinde yüzde 3'e yakın yükseldi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın yapmayı planladığı üretim artışının öngörülenden az olacağı beklentisiyle bugün yüzde 3’e yakın artış gösterdi.

Dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan Londra Brent türü ham petrolün varil fiyatı cuma gününü 73,44 dolardan kapamasının ardından bugün yüzde 2,7 artışla 75,46 dolara kadar yükseldi.

ABD’nin Batı Teksas (WTI) türü ham petrolün varil fiyatı da cuma gününü 64,19 dolardan kapamasının ardından bugün 65,81 dolara kadar tırmanarak yüzde 2,5 artış kaydetti.

Uzmanlar, gelecek cuma günü Viyana’da yapılacak Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısına işaret ederek, Rusya’nın OPEC ve OPEC dışı ülkelerin toplam üretimlerini günlük ortalama 1,5 milyon varil arttırmayı teklif ettiğini belirtti.

Ancak, bugün ABD basınında çıkan haberlere göre, OPEC ve OPEC dışındaki ülkelerin toplam üretimlerini günlük ortalama 300 bin ila 600 bin varil yükseltme planına daha sıcak bakıldığına yer verildi.

Analistler, petrol üretiminde yapılması planlanan artışın öngörülenden daha az olacağı beklentisiyle yatırımcıların petrol piyasasında alış pozisyonu aldığını ifade etti. AA

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube