Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

BM: Nikaragua'daki şiddet soruşturulsun - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) Ofisi Nikaragua’daki şiddete ilişkin soruşturmayı desteklediğini açıkladı.

Ülkede karayollarının kapatılması 900 milyon doları aşan ticari kayba ve 150.000 iş kaybına neden oluyor.

Nikaragua’daki muhalefet, iki ay önce 1979’da diktatörlüğü deviren devrimin kahramanı olan Başkan Daniel Ortega’nın görevden ayrılmasını talep etti.

Ortega, Anastazio Somoza’yu devirmesinden sonra 1979’dan 1990’a Nikaragua’ya hükmetti. Sonra 2007’de iktidara döndü. İki ay önce, hükümet başkanı Daniel Ortega ‘ya istifa etmek için hükümete karşı protestolar başladı. Hükümet baskıcı önlemlerle bir araya geldi. Polis, en az 178 kişinin öldüğünü ve en az 1.500 kişinin yaralandığını söyledi.

Dün BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zaid bin Ra’ad el-Hüseyin, şiddet olayalarını kınadı ve BM tarafından soruşturma açılması çağrısında bulundu ve hükümeti BM gözlemcilerini “gecikmeksizin” davet etmeye çağırdı. Onların yükümlülüklerini yerine getirmelerini ve “İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ni tekrar sorduğumuz gibi ülkeyi ziyaret etmeleri için acilen davet etmelerini” istedi. “Bu davet gecikmeden ele alınmalıdır” dedi. Şiddet, 19 Nisan’da hükümetin, sosyal güvenlik sistemine yapılan reformları reddetmek için nispeten sınırlı gösteriler içeren baskıcı önlemlerle karşı karşıya kalmasıyla başladı.

Protestolar, hükümet karşıtı göstericilerin Ortega’yı desteklemek için polis ve paramiliter güçlerle karşı karşıya kaldıkları halk ayaklanmasına dönüştü. Liderin istifasını talep eden göstericiler, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ve anayasa reformlarının erken tarihe çekilmesi için çağrıda bulunarak, Devlet Başkanının görev süresinin çok uzun olduğunu savunuyor.

En fazla can kaybının yaşandığı iç karışıklık

Nikaragua’da kararnameyle kabul edilen sosyal güvenlik reformları çerçevesinde çalışanların emeklilik katkı paylarını artıran ve yardım ödeneğinde kesinti öngören yasal düzenleme hayata geçirilmişti.

Bunun üzerine işçi ve emekliler nisan ayında protestolara başlamış, güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda onlarca kişi yaşamını yitirmişti.

Nisan ayındaki gösteriler, Ortega iktidarında Nikaragua’da en fazla can kaybının yaşandığı iç karışıklık olarak gösteriliyor.

Nikaragua’da 1970’lerde Anastasio Somoza iktidarının devrilmesine yardım eden eski Sandinista gerillası Ortega, göstericiler arasına suçlular ve çete üyelerinin sızdığını savunurken, muhalif aktivistler Devlet Başkanı’nı halkı baskı altında tutmakla suçlamıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube