Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin: Yüzyılın Anlaşması diye bir şey yok - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Danışmanı Nebil Şas, ABD’nin barış planının, “1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti’nin kurulmasına” dair çözümün net olmaması nedeniyle kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Şas yaptığı açıklamada, “Yüzyılın Anlaşması diye bir şey yok. Zahran zirvesi, ABD’lilerin anlaşma konusunda Filistin liderliğine baskı yapmak için Arap kardeşlerini kullanma planını engelledi” şeklinde konuştu. Resmi ajanslar tarafından aktarılana göre Şas, 18 Haziran’da “anlaşmanın kabul edilmesinin herhangi bir çözüm getirmeyeceğini” söyledi.

“Gazze’yi Batı Şeria’dan ayırmayı planlayan meşruiyeti kabul etmeyeceğiz”

Öte yandan Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması” ya da başka isimler altında bölge devletlerine yapacağı yeni ziyaretin, Arapların ve uluslararası kurumların üzerinde ittifak ettiği meşru kararları ihlal etmeyi sürdürdüğü müddetçe vakit kaybı olduğunu söyledi. Filistin haber ajansı WAFA’nın aktardığına göre Rudeyne, “Filistin liderliği ve halkımız, ABD ve İsrail yönetiminin “Gazze Şeridi’ne insani yardım” adı altında Gazze’yi Batı Şeria’dan ayırmayı planladığı herhangi bir meşruiyeti kabul etmeyecek” dedi.

Sözcüden önemli uyarı

Ebu Rudeyne, söz konusu planın “işgali sonlandırma, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti kurma ve Gazze meselesini bir insani davaya dönüştürme” projesini baltalamayı amaçladığını vurguladı. Devlet Başkanlığı Sözcüsü, “ulusal projeyi ihlal eden, Gazze’yi Batı Şeria’dan ayıran, Kudüs ve mukaddesatların terk edilmesini ön gören” her türlü uygulamaya karşı uyarıda bulundu.

Nebil Ebu Rudeyne, Filistin liderliğinin “halkın, Filistin davasını engellemeyi amaçlayan tüm plan ve komploları boşa çıkaracak bir yeteneğe sahip olduğunu” vurguladı.
Kushner, Greenblatt ve Haley arasında önemli toplantı

Tüm bu yaşananların ardından bölgedeki barış çabalarını güçlendirmek için Beyaz Saray’da bir toplantı yapıldığı belirtildi. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, toplantıda Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner öncülüğünde Kushner’in uluslararası müzakereler özel temsilcisi Jason Greenblatt’ın ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in de katılımıyla Ortadoğu ve Gazze’deki insani krizin ele alındığı ifade edildi.

Bölge ülkeleri ile bir araya gelecekler

Kushner ve Greenblatt, Gazze’deki durumu konuşmak ve ABD’nin “Yüzyılın Barış Planı”nı tanıtmak için önümüzdeki hafta İsrail, Mısır, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan’a gidecek. Bölgede planlanan ziyaret, Gazze Şeridi’ndeki insani durumun yanı sıra ABD barış planına odaklanmayı hedefliyor.

İsrail’de yayınlanan haberlere göre heyet, Gazze’ye destek sağlamak için uygun fonun toplanmasını isterken, Mahmud Abbas’a barış planını değerlendirmesi için de baskı yapılıyor.

İsrail basınından flaş iddia

Diğer taraftan İsrael Hayom gazetesi, Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın son dönemlerde bazı Arap ülkelerince büyük bir baskıya maruz kaldığını, “Yüzyılın Anlaşması” olarak bilinen ABD’nin Ortadoğu’daki çözüm planını incelemeyi kabul etmesinin istendiğini yazdı.

Aynı şekilde baskıcı taraflar, Filistin Devlet Başkanı’na ABD yönetimine karşı daha yumuşak bir tavır sergileme ve bölgeye yönelik turu sırasında Kushner ve Greenblatt’ı kabul etme çağrısı yaptı. Aynı şekilde İsrail’in Haaretz gazetesi de ABD yönetiminin, Arap ülkelerinden Gazze Şeridi halkına yönelik projeleri uygulamak için yarım milyon dolar veya 1 milyon dolar tutarında bir para talep edeceğini duyurdu. Gazetenin haberine göre söz konusu mevzu, bu hafta Jared Kushner ve Jason Greenblatt’ın Arap ve İsrailli yetkililerle yapacağı görüşmelerinde de odak noktası olacak.

Haaretz gazetesine göre ABD yönetimi, “Gazze halkına hizmet etmek üzere bir enerji santralinin kurulmasını ve Sina bölgesinde Bahreyn limanı inşasını” içerecek bir projeyi de ele alacak. Bu bağlamda yönetim “projenin, Gazze’deki güvenlik durumunu sakinleştirmeye ve barış planı konusunda olumlu bir ivmenin oluşmasına yardımcı olmasını” umuyor.

ABD’den Gazze’ye elektrik hizmeti

ABD yönetimi açısından en acil konunun Gazze’deki elektrik krizi olduğunu vurgulayan gazete, Kushner ve Greenblatt’ın Sina’nın kuzeyinde bir elektrik santrali inşa ederek ve Mısır’ın el-Ariş kentine yönelik güneş enerjisi projesini hayata geçirerek söz konusu sorunu çözmek istediğine dikkati çekti.

Beyaz Saray, çıkan haberlere dair herhangi bir açıklama yapmazken, konuyla ilgili görüşmeler tamamlanmadan herhangi bir ayrıntıya değinilmeyeceği belirtildi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube