Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran, ABD ile mücadele için ‘Psikolojik Savaş Komisyonu’ kurdu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran, ABD’nin ‘psikolojik savaşı ve propagandası’ ile mücadele etmek üzere Cumhurbaşkanı, Meclis ve Yargı başkanlarından oluşan bir komisyon kurdu.

Karar, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başkanlığında, Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani ve Yargı Kurumu Başkanı Ayetullah Sadık Laricani kardeşlerin katılımında gerçekleşen Yüksek Ekonomik Koordinasyon Komisyonu toplantısında duyuruldu.

İran’ın yarı resmi haber ajansı ISNA’nın aktardığı bilgilere göre ‘Psikolojik Savaş Komisyonu’, ‘İran halkının, ülkenin geleceği ve rejim hakkında umutsuzluğa kapılması için yapılan negatif propagandalara dayanan ABD baskısı ile mücadele etmek’ amacıyla kuruldu.

Komisyonda Cumhurbaşkanı Ruhani ile meclis ve yargı başkanlarının yanı sıra Radyo ve Televizyon Kurumu’ndan (İRİB) temsilciler de yer alıyor.

Toplantının ardından yayınlanan raporda İranlı yetkililerin, ekonomik alanda rejim karşıtı olumsuz propaganda faaliyetleri ile mücadeleye yönelik medya programları yapılması konusunda anlaşma sağladığı belirtildi. Söz konusu programlar yoluyla İranlıların ekonomik faaliyetlere ve yatırımlara teşvik edilmesi hedefleniyor.

İran basınında yer alan haberlere göre yeni komisyon, İran dini liderinin ekonomi ile ilgili kararların alınmasından sorumlu organlar arasında koordinasyon sağlanması için verdiği talimatları çerçevesinde oluşturuldu. Komisyonun görevleri arasında, ‘işsizlik krizini çözülmesi, yatırım ve özel sektör faaliyetlerini teşvik etmek için güvenli bir ortam oluşturulması, bankacılık sektörünün sorunları ve ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran ekonomisindeki koşulların ele alınması’ bulunuyor.

Ülkedeki durumdan yabancı basını sorumlu tuttu

Öte yandan Cumhurbaşkanı Ruhani geçtiğimiz hafta da medya temsilcilerinden oluşan bir kalabalığa hitap etmiş, konuşması sırasında İran’da özellikle son aylarda para birimindeki değer kaybı ve altın fiyatlarındaki artış ile kötüleşen ekonomik durumdan yabancı basını sorumlu tutmuştu. İranlıların bilgi edinme konusunda yabancı basını tercih etmesine şaşırdığını belirten Ruhani, ülkesinin psikolojik bir kampanyaya maruz kaldığını ifade etmişti.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin sözleri, İran eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın 2 Ekim 2012’de yaptığı konuşmayı anımsattı. İran’a karşı ‘küresel ölçekte gizli bir savaş’ yürütüldüğünü belirten Ahmedinejad, bunun sonucunda doların dalgalandığını ve İran parasının değer kaybettiğini söylemişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube