Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dünyanın en ünlü 5 terzisi - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Milano/ Şevki er-Reyyis

Dünyanın neresine giderseniz gidin, gezeceğiniz müzelerde o ülkenin tarihinde iz bırakmış hanedan üyeleri, soyluları ve seçkin şahsiyetlerine ait kıyafetlerin sergilendiğini göreceksiniz. Bununla birlikte, Avrupa’nın büyük ulusal kütüphanelerinde korunan en değerli kitapların bazılarının, terzilik mesleği üzerine yazılmış kitaplar olduğunu da görebilirsiniz. On altıncı yüzyılın başlarından bu yana başkentlere ve büyük şehirlere yerleşmeye başlayan terzilik mesleği, bugün de temel teknikleri, ustalıkları ve ritüel boyutları ile devam ediyor. Terzilik mesleği, özellikle krallıkların etkili olduğu dönemde oldukça aktif bir meslek haline geldi.

Geçen zaman, geleneklerin evrilmesi, sosyal yaşamın ve mesleki faaliyetlerin gereksinimlerinin değiştirilmesiyle, bu meslekte de pek çok değişim yaşandı. Ancak erkekler arasında bu meslekte mükemmellik eğilimi güçlü bir azınlıkla sınırlı kalmış durumda. Ancak bu azınlık, terzilik mesleğindeki mükemmeliyetçiliği yok olmaktan korumak ve sürdürmek için yeterli.

Terziliği, moda ve hazır giyimin baş döndürücü hızından çekip alan ve gerçekten az sayıdaki bu zanaatkâr kesimden olan dünyanın en ünlü 5 erkek terzisini sizler için derledik.

Lopez Herbon… Madrid

Lopez Herbon, Paris ve Londra’da en yetenekli terzilerin yanında çıraklık yaptı. Madrid’in en prestijli semtlerinden birinde faaliyet gösteriyor. Bu güzel semtteki terzinin bulunduğu mekan, mermer sütunlar, büyük antika ahşap masalar, yumuşak deri ve kadifelerle kaplı koltuklarla döşeli, binanın ikinci katından caddeye bakan cephesinde yer alıyor. Duvarlarda, terzinin İspanya eski Kralı I. Juan Carlos ve oğlu şuan ki İspanya Kralı 6. Felipe’ye elbise dikmek üzere ölçülerini alırken çekilmiş fotoğraflar bulunuyor. Terzinin diğer ünlü müşterileri ile çekilmiş fotoğrafları arasında 2014 yılında ölen dünyaca ünlü modacı Oscar de la Renta, opera yıldızı Placido Domingo ve Formula 1 şampiyonu Fernando Alonso gibi isimler de bulunuyor.

Herbon, diktiği giysilerde, özellikle Katalonya’daki bir tekstil fabrikasında üretilen lüks kumaşları kullanıyor. İspanya Kralı, Loro Piana Şirketi tarafından üretilen ve metresinin ağırlığı 270 gramı geçmeyen İtalyan kumaşlarını tercih ediyor. Herbon, mükemmelliğin ve yüksek sınıf erkek takım elbisesi dikmenin sırrının, kalite ve zarafetten ödün verilmeyen 20 yıllık deneyim olduğunu söylüyor.

Terzi Herbon, bir zamanlar ABD’nin önemli isimlerinden olan Başkan Ronald Reagan’ın kendisinden iki takım elbise dikmesini istemesinin ardından ünlü orkestra şefi Zubin Mehta gibi önemli figürler, film yıldızları ve zenginlere elbise dikmek için yılda iki kez New York’a gidiyor. Babasının Madrid’in banliyölerinden Pardo Sarayı’na elbise dikmek için gittiğini ve General Franco’nun ölçülerini nasıl aldığını hala hatırlıyor. Klasik müziğin ezgileri eşliğinde sakin bir ortamda çalışan bir terzi olan Hebron’un müşterileri arasında, İspanya’nın en iyi boğa güreşçilerinin büyük bir kısmı da yer alıyor.

Herbon, 1960’larda yüzlerce çalışan ile her yıl yaklaşık 4 bin takım elbise üretirken, bu rakamın bugün 10 kişilik çalışan sayısını geçmeyen bir ekiple 300’lere indiğini söylüyor. Herbon, detayların artık bir lüks haline gelmesinin sebebini, zamana ve moda akımının tam tersinin yaşanmasına bağlıyor.

Henry Poole… Londra

İngiltere Veliaht Prensi 7. Edward, tahtını devralmadan önce, Sandringham’daki evindeki gayri resmi partisinde giymek için Henry Poole’den kendisine kısa bir mavi yelek dikmesini isteyene kadar, terzi Poole’un şöhretinin Avrupa ve ABD’deki soylular ve ünlüler arasında bu derece yayılmış oldu. Ancak Henry Poole şöhreti ve mirasının itibarı bu yelekle sınırlı değil. Henry Poole’un babası James Poole, kumaş satmak ve askeri kıyafetler dikmek üzere ilk mağazasını 1806 yılında Londra’daki Brunswick Meydanı’nda bulunan Everett Caddesi’nde açtı. Daha sonra Regent Caddesi’ne ve oradan da 1846’da Burlington Pasajı’na taşındı. Oğlu Henry Poole, İngiliz kraliyet ailesi ve İngiliz soylularının profesyonel terzisi oldu. Çalıştıkları binayı genişletti ve ünlü Savile Row Caddesi’nde bir şube açtı. Henry’nin 1876’da ölümünden sonra, çırağı onun başarısını sürdürdü ve dünyanın en büyük terzisi olarak ün saldı. Saville Rowe’daki binanın yıkılmasından sonra 1961’de Cork Caddesi’ne taşınan marka, ünlü caddedeki 15 numarada yeşil halılar ve nadir antikalarla döşenmiş salonlarında 200 yıllık geçmişiyle müşterilerini ağırlıyor.

Ancak Henry Poole, eski ihtişamlı günlerini kaybedince, modern gelişmelere ayak uydurmaya karar verdi. Başta Alman firması Adidas olmak üzere bir dizi lüks spor giyim markasının kıyafetlerini üretmek için dünya çapında moda kuruluşlarıyla verimli ortaklıklar kurdu. Müşterileri arasında İngiltere’nin en ünlü erkek moda tasarımcısı David Gandhi, kraliyet ailesinin üyeleri, ünlü sanatçılar ve ünlü film serisi James Bond karakterini canlandıran aktörler gibi film yıldızları yer alıyor.

Caraseni… Roma

Caraseni erkek giyim şirketi, Domenico Caraceni tarafından 1913’te Roma’da kuruldu. Kardeşi Augusto Caraceni tarafından Milano ve Paris’te işletilen atölyeleri vardı. Caraseni, Fransa’nın başkenti Paris’in sanat, finans ve siyaset elitlerinin erkek giyim denince akla gelen ilk adresiydi. Fakat faşist İtalyan lider Benito Mussollini Fransa’ya savaş ilan edince, Augusto bu atölyeleri kapatmak ve yardımcılarıyla İtalya’nın başkenti Roma’ya taşınmak zorunda kaldı.

Bugün Caraseni’nin merkezi, Roma’da sakin bir sokakta bulunuyor. Caraseni’nin kurulduğu ilk gün benimsediği ilkeleri, güncel tarzla birlikte devam ettirmeye çalışan Tommy ve Julio tarafından Caraseni yaşatılıyor. Zarafetin değerini bilen az sayıdaki müşteri sayısı ile sınırlı kalma konusunda ısrarcılar. Caraseni müşterileri hakkında konuşmaktan kaçınsa da, bu isimlerin arasında Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Monako Prensi, İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi ve İtalyan moda tasarımcısı Valentino’nun olduğu bir sır değil. Bununla birlikte, Humphrey Bogart, Gary Cooper, Gary Grant, tasarımcı Yves Saint Laurent ve otomotiv şirketi Fiat’ın eski Yönetim Kurulu Başkanı Gianni Annelli gibi ünlü isimler, İtalyan zarafetinin en güzel örneği olarak kabul edilen markanın müşterileri arasında yer alıyorlar.

Cifonelli… Paris

1880’den bu yana, Cifonelli ailesi kuşaktan kuşağa, ünlü İngiliz ve İtalyan terzilerinin birçoğunun aksine, büyük mağazaların sunduğu çekim gücüne direnerek ve Roma’daki kurucusu Giuseppe Cifonelli’nin mirasına sadık kalarak, Fransa’nın başkenti Paris’teki prestijlerini kuruyorlar.

Giuseppe, büyüdüğünde oğlu Arturo’yu, dikiş dünyasının en saygın enstitüsü olan Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim alması için Londra’ya göndermeye karar verdi. Arturo, akademiden mezun olduktan sonra, Paris’in en güzel caddelerinden biri olan Marbeuf’da kurduğu atölyede halen çalışmaya devam ediyor. Cifonelli markasının bugünkü yöneticileri Lorenzo Cifonelli ve kuzeni, ürünlerini ‘İngiliz ciddiyeti, İtalyan çizgileri ve Fransız dokunuşları’ olarak nitelendiriyor. Lorenzo Cifonelli üretilen her parça ile ayrı ayrı ilgileniyor.

Cifonelli’nin ünlü müşterileri arasında, ünlü aktörler Lino Ventura, Alain Delon, Yves Montand, Jean-Paul Belmondo ve Marcello Mastroianni’n yanı sıra 1992-2007 yılları arasında görev yapan Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı François Mitterrand yer alıyor.

Fioravanti… New York

Beşinci ve son terzi ise tüm bu terziler arasındaki en büyük ve en ünlü terzi olabilir. Kendisi İtalyan Moda Akademisi’nin Altın Makas Ödülü’nü beş kez kazanan bir ‘öğretmen’. ABD’deki Erkek Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı ve erkek moda endüstrisinde en yetenekli zanaatkar olan ve olmaya devam eden Napoli’nin en iyi terzilerinden biri.

Dünyanın en zenginleri ve yıldızları, dünyanın dört bir yanından ünlüler için tasarlanmış kıyafetleri satın almak için New York’taki mağazasına akın ediyorlar. Terziye gitmeden aylar öncesinden randevu almanız gerekiyor. Kendinden oldukça emin olan terzi, “ellerimden çıkan bir takım giydiğinizde, bambaşka biri olacaksınız” ifadelerini kullanıyor.

Fioravanti, Merino yününden yapılan kumaşlar kullanıyor. Bu tür yünler, İspanyol kökenli koyunların isimlerini de taşır. Moroların koyunları denilen bu koyunlar, İspanya topraklarında yaşamış Müslüman halk anlamına gelen Moroların adıyla anılır. Bu koyun türü, diğer koyunlardan 5 kat fazla yün verir. Telleri ise sert ve insan saçı telinden daha kalındır.

Bay Fiorevanti, bu yünün ‘daha ince ve daha kaliteli’ olduğunu ve teknoloji açısından ses duvarını aşan bir jet ile eş değer olduğunu söylüyor ve tüm alçakgönüllülüğü ile “Bu takım elbiseyi giyen adam, New York sokaklarına, tıpkı Lamborghinisinden inen biri gibi çıkar” diyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube