Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Trump'ın Yüksek Mahkeme adayı Brett Kavanaugh kimdir? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Başkanı Donald Trump, Washington DC Temyiz Mahkemesi Yargıcı Muhafazakâr Brett Kavanaugh’u ABD Yüksek Mahkemesi üyeliği için aday gösterdiğini açıkladı. Bu adım muhafazakârların ülkenin en yüksek yargı birimindeki egemenliğini güçlendirirken, özellikle de ABD toplumunun üzerinde tartıştığı konulara da açıklık getiriyor.

Trump: Bu göreve ondan daha uygunu yok

Trump konuya dair yaptığı açıklamada, “Bu akşam sizlere Yargıç Brett Kavanaugh’u Yüksek Mahkeme Adayı gösterdiğimi açıklamaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Kendisi eşsiz yetenekleri olan, benzersiz ayrıcalıklara sahip bir yargıç, eşitlik ve adalete yasalara bağlı. ABD’de bu göreve, ondan daha uygun kimse yok. Bunu hak eden başka kimse de bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

Bush’un hukuk danışmanıydı

Kavanaugh, eski Başkan George W. Bush’un hukuk danışmanıydı. Yargıdaki serüvenine Yüksek Mahkeme’deki görevinden aniden emekliye ayrılma kararı alan Anthony Kennedy’nin asistanı olarak başlamıştı.

Yargıç Kennedy, Yüksek Mahkeme’nin mihenk taşını oluşturuyordu. Bazen Muhafazakârlar ve bazen de Liberallerle oy kullandığı için, parti oylarının eşitlenmesine engel oluyordu.

Görevinden emekli olma kararı, Trump’a Cumhuriyetçi başkanların aday gösterdiği isimler Yüksek Mahkeme’de sayı olarak üstünlüğünü korumaya devam etme fırsatı tanıdı.

10 yıl boyunca o görevi yaptı

Kavanaugh, yaklaşık 10 yılı boyunca Washington DC Temyiz Mahkemesi Yargıcı olarak görev yaptı. Çoğu kişinin Yüksek Mahkeme üyeliğine köprü olarak gördüğü önemli dosyaları ele alan bir heyet içinde bulundu.

En genç yargıçlarından biri olacak

Brett Kavanaugh ve Anthony Kennedy arasında 30 yaş fark bulunuyor. Senato Trump’ın kararını onayladığı takdirde Kavanaugh kurumun en genç yargıçlarından biri olacak.

İnançlı bir hukuk mezunu

Yale Üniversitesinin Hukuk Bölümünden mezun olan Kavanaugh, inanç ritüellerini düzenli olarak gerçekleştiren bir Katolik. Yüksek Mahkeme Adayı’nın çok sayıda dini örgütte faaliyet gösterdiği belirtiliyor.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube