Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan: Çocukların zorla silah altına alınması uluslararası yasaların ihlalidir - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, Yemen’deki İran destekli Husi milislerinin zorla silah altına aldığı çocukları savaş meydanına getirip canlı kalkan olarak kullanmasının uluslararası yasa ve insani normların açık bir ihlali olduğunu ifade etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) ‘Çocuklar ve silahlı çatışma” konulu oturumda söz alan Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Elçisi Abdullah el Muallimi, Husilerin bu eylemlerinin kınanması için BMGK’ya çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan’ın, BM ve ajanslarının, savaşın yıkıcı etkisinden çocukların kurtarılmasında oynadıkları önemli rolü takdir ettiğini dile getiren El-Muallimi, “Gazze’de çocuklar öldürülüyor. Afganistan ve Saada’da çocuklar silah altına alınıyor. Suriye’de ise çocukların çoğu kimyasal silahların kullanımı nedeniyle boğuluyor veya çeşitli terör örgütlerinin şiddetine maruz kalıyor” diyerek ülkesinin çocuklar ve sivillerin güvenliğini korumak için gerekli tüm önlemleri desteklediğini yineledi.

Onlarca masum çocuk öldürüldü

Filistin halkının hala kendi topraklarında işgal altında olduğunu ve Gazzeli çocukların özellikle 10 yıldan fazla bir süredir adaletsiz bir kuşatma altında sıkıştığını dile getiren El-Muallimi, geçtiğimiz haftalarda, işgalci İsrail güçlerinin haklarını barışçıl bir gösteri düzenleyerek ifade etmek isteyen onlarca masum çocuğu öldürdüğüne dikkat çekti.

El Muallim sözlerine şöyle devam etti; “Bu davranış, Suriye devriminin doğduğu yer olan Dera’daki Suriyeli yetkililerin davranışlarıyla örtüşüyor. Devrimin çocukları adaletsizlik ve zorbalığı reddederek, adalet hakkını rejimin acımasızca karşılık verdiği barışçıl gösterilerle talep ediyor.”

Binlerce çocuk ailelerine teslim edildi

Suudi Arabistan ve Arap Koalisyonu’ndaki ortaklarının, bugün Yemen’deki Hudeyde şehrinde yürütülen özgürleştirme operasyonunda tüm uluslararası sözleşmelere ve yasalara uyumlu şekilde hareket ettikleri bilgisini veren El Muallim, Koalisyon ve BM işbirliği ile eline Husiler tarafından silah verilen binlerce çocuğun ailelerine teslim edildiğini söyledi.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube