Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Kim-Pompeo görüşmesine ‘patates’ engeli - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Pyongyang’daki hükümet medyası bugün, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un ülkenin kuzeyinde bulunan patates tarlalarını denetlemekle meşgul olduğu için ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşemediğini açıkladı.

Kuzey Kore medyasında öncelikli haber konusu olan Kim Jong-un’un 7 gün boyunca manşetlerden uzak kalması ve Pompeo ile görüşmemesi ülkede çeşitli spekülasyonlara neden oldu.

Bu gizem, Kuzey Kore resmi haber ajansının (KCNA) Kim’in Pompeo’nun ziyareti sırasında ülkenin kuzeyindeki Çin sınırında bulunan Samjiyon bölgesinde yaptığı ‘saha teftişi’ hakkında çok sayıda haber yapmasıyla çözüldü.

‘Üretim kalitesini arttırın’

Ajansın haberine göre Kim, Junghung’daki patates çiftliğinde bulunan çalışma ekibine, verimli patates türlerinin ekilmesi, lezzetli patates türlerinin yetiştirilmesi, patates üretiminin kalitesinin yükseltilmesi için talimatlar verdiği belirtildi.

KCNA, ülkede Kim’in babası ve selefi Kim Jong Il’in doğduğu yer olduğuna inanılan ve bu nedenle kutsal sayılan Paektu Dağı’nın da yer aldığı bölgeyi ziyaretinde, Kim’in bölgeyi ‘devrimin kutsal toprakları’ olarak nitelediğini ve ‘bölgeyi ülkenin bir modeli ve komünist cennet haline getiren’ yetkilileri övdüğünü de aktardı.

Beyaz Saray daha öncesinden açıklamıştı

Ziyaretin gerçekleştiği tarih hakkında bilgi vermeyen ajans, Kim’in yardımcısı Kim Yong-chol’un geçtiğimiz hafta Seul’den gelen yetkililere, Kim’in ‘yerel bir bölgeyi’ ziyaret ettiğini söylediğini aktardı.

Beyaz Saray daha önce Pompeo’nun Kim ile görüşme yapabileceğini belirtirken ABD Dışişleri Bakanı, Kim’in sağ kolu Kim Yong-chol ile bir araya gelmişti.

Pompeo müzakerelerin ilerleme kaydettiğini açıklarken, Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, nükleer silahlardan arınma ile ilgili isteklerinin ‘tek taraflı ve çete benzeri bir zihniyete’ sahip olduğunu belirmiş ve Pompeo’yu ‘yapıcı adım önermemekle’ suçlamıştı.

ABD Başkanı Trump dün Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Kuzey Kore lideri Kim’in nükleer silahlardan arınma anlaşmasına saygı duyacağından ‘emin’ olduğunu söyleyerek, Kuzey Kore’nin en güçlü müttefiki olan Çin’i anlaşmaya zarar vermeye çalışmakla suçlamıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube