Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cubeyr: Filistin meselesinde geri adım atmayacağız - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Arap-Çin İşbirliği Forumu’nun ikinci oturumuna başkanlık etti. Burada yaptığı konuşmada, Filistin meselesinin, Arap ve Müslüman halkının öncelikli sorunu olduğunu belirten Cubeyr, Filistin’e destek vermekten çekinmediklerini ve geri adım atmayacaklarını kaydetti.

Suudi Bakan’dan Çin’e ‘Filistin’ teşekkürü

Uluslararası hukuka, uluslararası meşruiyet ve Arap Barış Girişimi kararlarına göre Filistin’in 1967’deki sınırları gözetilerek başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir devlet olması gibi Filistin halkının haklarını destekleme konusunda Arap–Çin koordinasyonun önemini vurgulayan Cubeyr, Çin’in Arap meselelerinde, özellikle de Filistin meselesindeki tutumunu takdir etti.

Oturuma başkanlık eden Cubeyr konuşmasında, bu yıl Suudi Arabistan’ın Zahran kentinde düzenlenen Kudüs Zirvesi ile Yemen, Suriye, Lübnan, Irak, Libya, Somali, Sudan ve Komor Adaları’nda yaşanan bölgesel krizlere ilişkin kabul edilen kararlara da değindi.

Cubeyr, Kudüs Zirvesi’nin söz konusu krizlere barışçıl çözümler bulmak için, “Cenevre-1 bildirisi, Suriye krizi ile ilgili 2254 sayılı Güvenlik Konseyi kararı, Birleşmiş Milletler’in (BM) çabaları, BM Libya Özel Temsilcisi’nin planı, Güvenlik Konseyi’nin 2216 sayılı kararı, Körfez Girişimi ve Yemen’in bağımsızlığını ve bütünlüğünü güvence altına alacak, içişlerine müdahale edilmesini önleyecek ve Yemen ile komşu ülkelerin güvenliğini sağlayacak Yemen Ulusal Diyalog Konferansı’nın sonuçları gibi uluslararası referansları” dikkate aldığının altını çizdi.

Suudi Bakan, Çin’in, İran’ın balistik füzeler ve mezhepsel bölünmeleri körükleyerek silahlı terörist milisleri destekleyerek Arap ülkelerinin içişlerine müdahalesini kesin bir dille kınayan ve reddeden Arap Zirvesi kararlarını dikkate aldığını söyledi. Cubeyr, “Arap ülkeleri, Çin’in, Güvenlik Konseyi aracılığıyla bu krizlere yönelik siyasi çözümleri desteklemedeki rolünü dört gözle bekliyor” şeklinde konuştu.

Cubeyr, zirvede, İran ile Arap ilişkilerinin, iyi komşuluk ilkelerine, Arap devletlerinin egemenliğine saygıya ve içişlerine müdahale edilmemesine dayanması gereğine vurgu yapıldığını belirtti.

Cubeyr: Arap ülkeleri, ‘tek Çin’ politikasına bağlılığını sürdürüyor

Suudi Dışişleri Bakanı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arap ülkeleri, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan desteklerini, “tek Çin” politikasına olan bağlılıklarını teyit ediyor; aşırıcılık, terörizm ve küresel bazda tırmanışa geçen nefret olgusu ile mücadelede Çin-Arap ortak çabalarını önemsiyorlar. Ayrıca Çin ve ilgili ülkelerin, toprak ve bölgesel sular konusundaki anlaşmazlıkları, barışçıl istişareler ve müzakereler yoluyla çözme çabalarını desteklediklerini vurguluyorlar. Bunların yanı sıra Arap ülkeleri, Çin Cumhurbaşkanı’nın insanlığın ortak kaderi hakkındaki fikirler ve forumun açılış konuşmasında dile getirdiği girişimler ile ilgili yüksek takdirlerini ifade ediyorlar.”

Cubeyr “Kapsamlı işbirliği ve ortak kalkınma temelinde Arap-Çin stratejik işbirliği ilişkilerini daha geniş alanlara taşımadaki rolünün yanı sıra tüm alanlarda Arap-Çin işbirliğini ilerletecek ‘Kuşak ve Yol’ projesinin derinlemesine inşa edilmesi için birlikte çalışmanın önemini” vurguladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube