Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Mağaradaki çocukların peşine düşenler - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kurtarma operasyonları esnasında bir dalgıcın vefatı hariç, sulara gömülü mağarada mahsur kalan Taylandlı çocukların hikayesi mutlu sonla bitti. Vefat eden o dalgıcı da dünya minnetle anacaktır.

Özetle, konu, antrenman sonrasında futbol takımındaki çocukların antrenörleriyle birlikte karmaşık sayılan bir mağarada, suların yükselmesiyle, mahsur kalmalarıdır. Sularla çevrili o ülkede bazılarının yüzme bilmemesini düşünülmezken, mahsur kalanların bazısının yüzme bilmemesi olayı zorlaştırdı.

Kurtarma operasyonu çok karmaşıktı, Tayland Deniz Kuvvetleri dalgıçları yanı sıra yabancı dalgıçlar da operasyonlara katıldı.

Buraya kadar her şey normal ve makul, ama dikkatimi çeken dünyanın bu olaya odaklanmasıydı. O kadar ki, Dünya Kupası maçlarından sonra bu haber ikinci haberdi.

Söz futboldan açılmışken, FIFA Başkanı bile çocukları ve antrenörlerini yarışmanın son maçına davet etmiş, ama bazı doktorlar çocukların günlerce uykusuz ve yemeksiz kaldıktan sonra bunun iyi bir fikir olmayacağını belirtmiş.

Aklıma şu soru takıldı; bu olay yirmi yıl önce olsaydı, bu denli yoğun biçimde izlenir miydi, insanların dikkatini çeker miydi?

Soruyu başka şekilde sorayım, sosyal medya patlamasının, meşhurların, “meşhurumsu” olanların ve şöhrete doğru koşanların sosyal medya göstergelerine etkisi var mı?

Ortaya çıkan her habere, insanların dikkatini çeken her olaya ve her yeni vakıaya yeni türeme medya kahramanlarının koşa koşa gittiğini ve aralarında kıyasıya yarıştığını görüyoruz.

Spacex Şirketinin kurucusu Elon Musk, İnstegram hesabında mahsur kalmış çocukların kurtarma operasyonundan bir bölüm yayınladı ve ‘Mağaradan yeni geldim’ diye bir not düştü.

Sosyal medya hastalığı Elon Musk gibi çağdaş ve ünlü bir kişiye bulaşmışsa, sosyal medyada izleyici sayısının yüksek olması dışında değeri olmayanların halini varın da siz düşünün.

Sosyal medya hayattaki her şeyi ve her olayı bir yarışa, bir koşuşturmaya dönüştürdü, mutlu olsun veya olmasın.

Mişari Zeydi

Mişari Zeydi

Suudi Arabistanlı gazeteci- yazar

More Posts