Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hamaney ve Ruhani’den Putin’e özel mesaj - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, İran dini lideri Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti’nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e, Ali Hamaney ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’den nükleer anlaşma konusunda ‘önemli’ bir mesaj götüreceğini belirtti.

Sözcü Kasımi, yaptığı açıklamada, Velayeti’nin Moskova ziyaretinin, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin ardından İran’ın resmi tutumunu açıklamak üzere gerçekleşeceğini ifade etti. Kasımi, ayrıca Velayeti’nin Kremlin’de Putin ile görüşeceğini ve bu görüşmenin ‘özel bir anlam’ taşıyacağını kaydetti.

Masada önemli konular var

Kasımi’ye göre, Velayeti ve İranlı diplomatlardan oluşan heyetin Moskova’da yapacakları görüşmelerin merkezinde, nükleer anlaşma ve ABD’nin bu anlaşmadan çekilmesi konuları olacak. Bununla birlikte, bölgesel ve uluslararası gelişmelerin de masaya yatırılacağı görüşmelerde, iki ülke arasındaki politik ve ekonomik konular da ele alınacak.

Rusya’dan sonra ikinci durak Çin

Öte yandan Kasımi’nin açıklamasına göre, Velayeti ve beraberindeki heyetin, Moskova’nın ardından Pekin’i ziyaret etmesi bekleniyor.

“Velayeti’nin ziyareti büyük önem taşıyor”

İran ile Rusya arasındaki ilişkilere değinen Kasımi, “Velayeti’nin ziyareti büyük önem taşıyor. Çünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi olan Rusya, nükleer anlaşma için yapılan müzakereler sırasında büyük çaba sarf etti. Moskova ve Tahran, hem bölgesel hem de küresel olarak, ortaklıkları ve ortak çıkarları olan komşular. Bu yüzden Velayeti’nin Kremlin’de Putin ile görüşmesi ve üst düzey yetkililerin mesajlarını iletmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Ali Ekber Velayeti’nin kritik görevi

Ali Ekber Velayeti ülkesinde, Rusya uzmanı, Batının yaptırımlarıyla baş etmek ve Avrupa ülkeleri üzerinde baskı kurmak için İran’ın Rusya ve Çin’le yakınlaşmasını sağlayan doğuya yönelme stratejisinin mimarı olarak biliniyor.

Zengene’nin açıklamaları İran’da tartışmalara neden oldu

Öte yandan İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, yaklaşık iki hafta önce gerçekleşen OPEC toplantısı sırasında Rusya’nın petrol üretiminin artmasına dair tutumu hakkında yaptığı açıklama tartışmalara neden oldu. Zengene, Tahran ile Moskova arasındaki farkları netleştirmek için 2. Dünya Savaşı sırasında İngiltere Başbakanı olan Winston Churchill’in sözlerini kullanması İran’da olumsuz yorumlara neden oldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube