Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Filistin, İsrail’in Gazze Şeridi'ne getirdiği yeni kısıtlamaları kınadı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tel Aviv yönetimi Gazze’ye uyguladığı ablukayı daha da sıkılaştırdı. Filistin hükümeti, İsrail’in yeni uygulamalarının bölgedeki yoksulluğu artıracağı ve ekonomik krizi daha da derinleştireceği konusunda uyardı.

Filistin Uzlaşı Hükümeti bugün, İsrail’in 11 yıldır Gazze Şeridi’ne uyguladığı ablukayı daha da sıkılaştırmak için getirdiği kısıtlamaları kınadı.

Hükümet, Ramallah’ta gerçekleştirilen haftalık toplantının ardından İsrail’in getirdiği kısıtlamaları işgal devletinin Filistinlilere karşı işlediği suçlar zincirinin bir diğer halkası olarak niteledi.

Hükümet açıklamasında uluslararası toplumun ve Birlemiş Milletler (BM) örgütünün rolünü ve sorumluluğunu vurguladı, Filistin meselesini adil bir şekilde çözmenin insan hakları ve adalet değerleri ile uyumlu olması gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca BM kararlarının uygulanmasının ve 1967 sınırlarına uygun, bağımsız ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin tanınmasının zorunlu olduğu belirtildi.

Hükümet BM’den yalnızca kınama ve reddetme ifadeleri kullanmasını değil, sorumluluğunu üstlenmesi, kararlarını uygulamaya koyması ve Filistin’e karşı işlediği suçlardan dolayı İsrail’e hesap sormasını da talep etti. İsrail’in işgali ve ihlallerini sona erdirmesi için BM’yi üzerine düşeni yapmaya çağırdı.

Hükümet, İsrail ve müttefiki ABD’nin attığı adımlarla Gazze Şeridi’ndeki insani durumu iyileştirmek için çalıştıkları yönündeki iddialarıyla ablukayı sıkılaştırmak için yeni kısıtlamalar getirmelerinin birbiriyle çeliştiğine dikkat çekti.

Tel Aviv’in ve Washington’ın Gazze Şeridi’ndeki durumu iyileştirmeye yönelik tüm çabaları ve ABD yönetiminin bölgede uygulayacağı insani bir planı hazırlaması ‘Yüzyılın Anlaşması’nın ilk aşaması olarak görülüyor. Filistin yönetimi, Gazze’deki insani durumun iyileştirilmesinden söz edilmesini İsrail’in dünyadaki imajını iyileştirmek ve güzelleştirmek için bir aldatma çabası olarak kabul ediyor.

İsrail dün Gazze Şeridi’nde ihracatın durdurulduğunu, ithalata da yeni sınırlamalar getirildiğini duyurdu. Söz konusu sınırlamalar özellikle inşaat malzemelerini kapsıyor. Ayrıca Gazze Şeridi’ndeki balıkçıkların 6 kilometreden fazla açılması da yasaklanıyor.

Filistinli kaynaklar İsrail’in yeni kısıtlamalarının iki milyon insanın yaşadığı Gazze’deki yoksulluğu ve işsizliği rekor seviyelere çıkaracağını ve krizin daha da kötüleşeceği konusunda uyardı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube