Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Dera’nın batısında bombardıman: 12 ölü - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, dün gece, ülkenin güneyindeki Dera’da muhaliflerin kontrolünde kalan son bölge olan kuzeybatı kırsalındaki Neva kasabasına yönelik hava saldırısında 12 kişi öldü.

SOHR tarafından yapılan açıklamada, bombardımanın Esed rejimi ya da Rusya tarafından yapıldığına ilişkin kesin bilgi verilmedi.

Konuya ilişkin AFP’ye açıklamalarda bulunan SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, dün gece, Dera’nın kuzeybatı kırsalında bulunan Neva kasabasına yönelik hava ve füze saldırıları gerçekleştirildiğini bildirdi.

Esed rejimine bağlı kuvvetler, havadan Rusya’nın, karadan ise İran’a bağlı milis örgütlerin desteğiyle 19 Haziran’da Dera’ya yönelik askeri operasyon başlattı. Rejim güçleri, operasyonlar sonucunda kentin yüzde 90’ını ele geçirirken, muhalif gruplar kuzeybatıda bazı bölgeleri hala kontrol altında tutuyor.

Dera’nın kuzeybatı kırsalı, Rusya ve muhalif gruplar arasında imzalanan anlaşma kapsamında, rejim güçlerine devredilmesi öngörülen bölgeler arasında yer alıyor.

SOHR’nin verdiği bilgiye göre, on binlerce sivilin yaşadığı Neva kasabasının rejim güçlerine bırakılmasına dair müzakereler sürüyor.

AFP’ye verdiği röportajda, bu müzakerelere ilişkin bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, müzakerelerin devam ettiğini belirtirken, rejim ve Rus savaş uçaklarının Neva kasabası yakınlarında bulunan radikal örgütlere ait mevzilere bombardıman düzenlediğini söyledi.

Dera’daki tahliyeler sürüyor

Rusya ile muhalif gruplar arasında varılan anlaşma kapsamında, yedi yılın ardından rejim güçlerinin eline geçen Dera’daki tahliyeler de devam ediyor. Yerel medyanın verdiği bilgiye göre, Dera’daki muhalif savaşçılara karşılık İdlib’in Fua ve Kefraya köylerinde muhalif grupların kuşatması altında bulunan rejim militanlarının da tahliye işlemi başladı.

Suriye Devlet Televizyonu, 88 ambulans ile otobüsün, rejime bağlı militanlar ve ailelerini tahliye etmek üzere Fua ve Kefraya köylerine ulaştığını aktardı.

Öte yandan Reuters’e bilgi veren kaynaklar, İran’a bağlı milisler ile muhalif grupların yüzlerce tutuklu muhalife karşılık, Fua ve Kefraya’da bulunan iki İran militanının çıkarılması konusunda uzlaştığını bildirdi.

Bu arada Rusya’nın hava desteğini alan Esed rejimine bağlı kuvvetler, geçtiğimiz Pazar günü, muhalif grupların kontrolündeki İsrail sınırında bulunan Kuneytra bölgesine yönelik askeri harekat başlattı.

Suriye’de Mart 2011’de Dera’da başlayan halk ayaklanması, iç savaşa dönüşürken, 7 yıl önce başlayan şiddet olaylarında ölü sayısı 350 bine ulaştı. Suriye şehirlerinin büyük bölümü, hava bombardımanları ve çatışmalar nedeniyle büyük tahribata maruz kaldı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube