Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İdama karşı olan İranlı avukat Nesrin Sutude’nin cezası belli oldu - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Devrim Mahkemesi, ülkedeki idamlara karşı çıkması ve yapılanma oluşturma çabası nedeniyle insan hakları avukatı ve aktivist Nesrin Sutude hakkında 5 yıl hapis cezası verdi.

Nesrin Sutude’nin eşi Rıza Handan, eşinin İstihbarat Bakanlığı’nın talimatlarına dayanarak gözaltına alındığını söyledi. Ayrıca, yetkililerin, eşi hakkında biri ülkedeki idamlara karşı faaliyetlerde bulunması olmakla birlikte iki dava açıldığını kaydetti.

Handan, ilk davayla ilgili kararın bugün onaylandığını bildirerek, 13 Haziran’da Tahran’daki evinden alınarak yüzlerce aktivist, gazeteci, muhalif ve insan hakları savunucusunun bulunduğu Evin Hapishanesi’ne konulan Sutuda’nın 5 yıl hapis cezasına çarptırıldığını kaydetti.

‘Başörtüsü zorunluluğuna karşı çıktığı için hapiste’ iddiası

Rıza Handan, eşinin asıl gözaltına alınma sebebinin, kamusal alanda başörtüsü takma zorunluluğunu eleştiren İranlı bir kadın müvekkilini savunması olduğunu öne sürdü.

İran Devrim Mahkemesi tarafından Sutude’ye karşı açılan ikinci davada ise, avukat ve aktivist kadının Sufi, Sünni ve ülkedeki diğer dini azınlıkları bastırma hareketine karşı kınama ifadeleri ve kadınlara zorla başörtü taktırılmasına karşı çıkması gibi suçlamalar yer alıyor.

İnsan hakları avukatı Sutude’yi gözaltına alarak hapis cezası veren İranlı yetkililere karşı kınamalar gelmeye başladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) insan haklarına yönelik faaliyetleri nedeniyle yurt dışında ödül kazanan avukat Sutude’nin akıbeti konusunda endişeli olduklarına dair açıklamada bulundu.

Nobel Barış Ödüllü Şirin Ebadi tarafından kurulan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi’nin (CRD) bir üyesi olan Sutude ve Nergis Muhammedi gibi diğer avukatlar, siyasi tutukluları savunmaları nedeniyle hapise atıldı.

İran’da başörtüsü protesto eden kadınları ve siyasi tutukluları savunan Sutude, Ocak 2011’de ‘rejime karşı propaganda’ ve ‘ulusal güvenliğe karşı suç ortaklığı’ suçlamalarıyla 11 yıl hapis, 20 yıl avukatlık yapmak ve ülke dışına çıkmaktan men cezalarına çarptırıldı.

Ancak gelen baskı sonrası, Eylül 2013’te yetkililer ona özel bir af çıkardı.

Sutude, İran’da cezaevindeki kişileri savunması nedeniyle 2012 Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödülü’nün de sahibi oldu.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube