Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

ABD’de Rus aktivist Maria Butina’ya yönelik suçlamalar artıyor - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Adalet Bakanlığı, mahkeme jürisinin Rus aktivist Maria Butina’ya yönelik suçlamalarını açıkladı. Butina, ülkesi adına hareket etmekle suçlanıyor.

Washington’daki Amerikan Üniversitesi’nden mezun olan Butina, “Right To Bear Arms” (Silahlanma Hakkı) adı altında bir dernek kurdu. Mahkeme, Butina’yı Rus hükümeti adına eylem hazırlığı yapmakla suçluyor.

Mahkeme tarafından, Salı günü yayınlanan yeni iddianame metninde, Butina’yı Moskova adına hareket etmekle suçladı. ABD yasalarına göre, bu suç için 5 yıla varan hapis cezası öngörülüyor. Ancak, Jüri, Butina’yı ajanlık ya da istihbarat üyeliğiyle suçlamadı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz Pazar günü tutuklanan Butina’nın bugün mahkeme önüne çıkarılacağı aktarıldı. Butina’nın avukatı Robert Dreskol ise müvekkilinin Rus hükümeti adına hareket ettiği iddialarını reddetti.

Bakanlığın açıklamasına göre, Maria Butina, ABD tarafından yaptırım uygulanan üst düzey bir Rus Merkez Bankası yetkilisi tarafından yönlendiriliyor. Ancak, açıklamada, söz konusu yetkilinin ismine yer verilmedi.

Butina, geçtğimiz Nisan ayında, Facebook hesabında yayınladığı bir fotoğrafta, Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksandr Torshin ile birlikte görülmüştü. ABD Adalet Bakanlığı ise Butina’nın bazı Amerikalı vatandaşlar ve Rusya Merkez Bankası ile ortak çalışarak, Silahlanma Hakkı Derneği aracılığıyla ülke siyasetine etki etmeye çabaladı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube