Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

DSM ve Şam, Adem-i Merkezi yönetim için uzlaştı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon Güçleri tarafından desteklenen Kürt ve Arap savaşçıların oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Şam rejimi ile uzlaşıya vardığını açıkladı.

DSM tarafından bugün yapılan açıklamada, Cuma günü, Suriye hükümeti yetkilileri ile başkent Şam’ı ziyaret eden DSM heyeti arasında yapılan toplantıda, ülkede Adem-i Merkezi bir yönetim kurulması için yol haritası belirlemek üzere iki tarafın katılacağı ortak bir komite kurulması konusunda uzlaşıya varıldı bildirildi.

Açıklamada, ayrıca, DSM heyetinin başkent Şam’a gerçekleştirdiği ziyaretin hedefinin “ülkedeki bütün sorunların çözümü için yapılacak kapsamlı müzakerelerin önünün açılması” olduğu ifade edildi.

Perşembe ve Cuma günü gerçekleştirilen görüşmelerde, Suriye’yi merkezi olmayan demokratik bir yönetime götürecek bir yol haritası üzerinde uzlaşıya varıldığı belirtilirken, “Bu amaçla müzakerelerin geliştirilmesi için çeşitli seviyelerde ortak komiteler kurulacağı” vurgulandı.

Açıklamada, ortak komitelerin ne zaman kurulacağı ve yeni müzakerelerin ne zaman gerçekleştirileceğine dair ise bilgi verilmedi.

SDG, Suriye topraklarının yüzde 28’ini kontrol altında tutuyor

Ana omurgasını PKK’nın Suriye kolu PYD’nin oluşturduğu SDG, Suriye topraklarının yüzde 28’ini kontrol altında tutuyor.

Esed rejimine bağlı kuvvetlerin, 2012 yılında Suriye’nin kuzeyinden çekilmesinin ardından bölgede terör örgütü PYD’nin nüfuzu artmıştı. Bölgede “Öz Yönetim” ilan eden PYD, Suriye krizinin çözümü için düzenlenen hiçbir toplantıya katılmamıştı.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube