Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

İran rejiminin Musevi ve Kerrubi kararı yaptırımlarla mücadele amacıyla mı alındı? - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi, 2009 yılında gerçekleşen Yeşil Hareketi’nin liderleri muhalif Mir Hüseyin Musavi ile Mehdi Kerrubi’nin ev hapsini sonlandırma kararı aldı.

İran’da 2011’den bu yana ev hapsinde tutulan muhalif lider Mehdi Kerrubi’nin oğlu Hüseyin Kerrubi, ‘ensafnews’e yaptığı açıklamada, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin babası Mehdi Kerrubi, Mir Hüseyin Musevi ve eşi Zehra Rahneverd’e uygulanan cezayı kaldırma kararı aldığını söyledi.

Hüseyin Kerrubi, İran Dini Lideri Ali Hamaney’in konu hakkındaki görüşünü açıklamasının beklendiğini belirterek, Hamaney’in 10 gün içinde görüşünü belirtmemesi halinde konsey kararının doğrudan uygulanabileceğini dile getirdi.

Karar Hatemi’yi de ilgilendiriyor

Hamaney’e yakın medya organlarında yer alan haberlerde ise resmi olarak henüz doğrulanmasa da reformist liderlerin üzerindeki baskının kaldırılmasına yönelik kararın eski reformist Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’yi de içerdiği bilgisi yer aldı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre bu kararın, İranlı yetkililerin, ABD’nin artan baskısı ve gittikçe kötüye giden ekonomik durumla başa çıkabilmek için muhafazakar ve reformistleri bir araya getirme amacıyla alındığı düşünülüyor.

İran rejimi tarafları bir araya getirmeye çalışıyor

İran rejimi, bu yılın başlarında patlak veren ve onlarca kişinin ölümüne neden olan büyük protesto gösterilerinin ardından gelen ABD’nin yaptırım kararına karşı koyabilmek amacıyla safları bir araya getirmeye çalışıyor.

İran basınında çıkan haberlere göre İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi’nin, ABD’nin İran’a yaptırım uygulayacağı yönündeki tehditler karşısında iç birlik ihtiyacı nedeniyle bu kararın alındığını dile getirdi.

İran’da 12 Haziran 2009’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden cumhurbaşkanı adaylarından Mehdi Kerrubi (80) ve Mir Hüseyin Musevi (76) protesto gösterilerine destek verdikleri gerekçesiyle ev hapsine mahkum edilmişti.

2013’te Ahmedinejad’ın ardından seçilen ılımlı cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, reformist muhalif liderlerin ev hapsini kaldırma sözü vermişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube