Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Suudi Arabistan’ın Kanada kararına Twitter’dan destek yağdı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan’ın Kanada’nın Riyad Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararı alması, ardından Kanada Büyükelçisi’ni geri çekmesi ve Kanada ile olan ilişkilerini dondurmasının ardından geçen üç saat içinde #suudikanadabüyükelçisinisınırdışıediyor etiketi altında 86 binden fazla tweet atıldı.

Twitter’dan yayınlanan mesajların büyük bir bölümünde Suudi Arabistan’ın kararına övgüde bulunarak iç işlerine müdahale etmeye çalışanlara taviz verilmemesi gerektiği dile getirildi.

Twitter kullanıcıları, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir açıklama ile egemenliklerini geçersiz kılmayı reddeden liderleri etrafında birleşti. Bakanlık tarafından yapılan çağrıya destek oldular.

Twitter’daki söz konusu etiket altında yapılan paylaşımlarından birinde şu ifadeler yer aldı:

“Büyük güçler Suudi Arabistan’ın içişlerine müdahale etmeye ve Suudi yargısına baskı yapmaya çalışmamışlardı. Çünkü bunun sonuçlarının farkındalar. İsveç ve Almanya çok çalıştı ve kaybetti. Şimdi aynı hatayı Kanada da yapıyor. Bu ona çok pahalıya mal olacak.”

Fahd el-Bakami adlı Twitter kullanıcısı yaptığı paylaşımda, “Kral Selman’ın politikası her şeyden önce söz ve eylemde kararlılıktır. Herhangi bir ülkeyle ilişkilerde gri bir bölge olmayacak ve sadık müttefikler olacak” ifadelerini kullandı.

Avukat Abdurrahman el-Lahim de “Suudi Arabistan dünya üzerindeki büyük devletlerden biridir. Başkalarının talimatları ile hareket eden yarı-devlet değildir” dedi.

Egemenlik konusunda yorum yapan Abdullah bin Sultan şu ifadeleri kullandı:

“Krallığın egemenliği, sadece kağıt üzerindeki bir mürekkep ya da eylemsiz bir konuşma değildir. Bizler, kimsenin Krallık’ın iç işlerine müdahale etmesine izin vermeyiz. Vatanımızı hedef alanlara kan ile karşılık veririz. Krallık her zaman büyük yöneticileri ve soylu insanlarıyla gurur duyar. Büyüklüğün daim olsun ey vatanım!”

Suudi Arabistan ve Kanada arasında yayınlanan karşılıklı Twitter mesajları Körfez ve Arap ülkelerine de yayıldı. Gazeteci Savsan el-Şaer “Sizin için engelleri kaldırdık ey Suudi halkı! Egemenlik meseleleri hafife almaya gelmez. Suudi Arabistan’ın kim olduğunu herkes bilsin” dedi.

Kanada parası değer kaybı yaşadı

Suudi Arabistan’ın tüm ticari ilişkilerini dondurduğunu açıklamasının ardından Kanada parası dolar karşısında değer kaybetti. Tartışmalara katılan Selman el-Ensari, Kanada parasının değer kaybetmesi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kanada parası, Suudi kararına karşı hızlı bir şekilde tepki gösterdi. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük ekonomisi ile var olan anlaşmalarının dondurulması sonucu dolar karşısında değer kaybetti.”

Şarku’l Avsat’ın elde ettiği bilgilere göre Suudi Arabistan pazar günü yaptığı açıklamada, Kanada ile arasındaki tüm yeni ticaret ve yatırım işlemlerini dondurarak diğer tedbirleri alma hakkını koruyacağını duyurdu. Ayrıca Kanada
Büyükelçisi’ni sınır dışı ettiğini ve Kanada’daki Suudi Büyükelçisi’ni de geri çektiğini bildirdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığından yapılan ve ülkenin resmi ajansı SPA’da yer alan açıklamada, Kanada’nın Riyad Büyükelçisi Dennis Horak’ın istenmeyen kişi ilan edildiği ve ülkeyi 24 saat içinde terk etmesinin gerektiği belirtildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Kanada Dışişleri Bakanı ve Kanada Büyükelçisi’nin sivil toplum aktivistleri olarak adlandırılan ve Krallık’ta tutuklu olan kimselerin derhal serbest bırakılmaları çağrısının ardından şu açıklamalarda bulundu:

“Bu tamamen yanlış bir iddiadır. Herhangi bir somut bilgiye dayanmadığı gibi gerçekliği de yoktur. Söz konusu kimselerin yetkili makamlarca tutuklanması, tutuklamalarını gerektiren suçları işlemelerinden kaynaklanıyor. Bu şahısların yerleşik prosedürlere uygun olarak meşru olan haklardan faydalanmaları sağlanmakla birlikte soruşturma aşamaları sırasında kendilerine bütün güvenceler de verildi.”

https://turkish.aawsat.com/2018/08/article55423240/suudi-arabistan-kanadayla-ticari-ve-diplomatik-iliskilerini-dondurdu

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts - Facebook - Google Plus - YouTube